Zlatko Miletić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH za portal Start BiH je komentarisao posljednje poteze Milorada Dodika, brojne afere koje potresaju Republiku Srpsku, ali i cijelu Bosnu i Hercegovinu, te prave motive pokušaja Željke Cvijanović da Predsjedništvo BiH kandiduje američkog predsjednika Donalda Trumpa za Nobelovu nagradu za mir.
-Kada je u pitanju Viaduct, ja sam podnio kaznenu prijavu protiv skupine lica, s obzirom na sve ono što se dešavalo oko davanja posla toj kompaniji, kako je izbačena jedna, pa dovedena druga firma, a onda su upetljane i još neke druge firme, da bi 2017. došlo do legalizacije tog cijelog procesa od strane Vijeća ministara. Koliko sam vidio iz medija, državni tužitelj Milanko Kajganić je moju prijavu proslijedio Tužiteljstvu RS. Šta će se dalje dešavati, ne mogu prejudicirati – kaže Miletić za portal Start.
-Nije ovdje toliko odgovorna firma kao firma, ovdje se radi o organizovanom kriminalu nosioca vlasti u RS-u pa smo sada u situaciji, da se tako izrazim, da je srpski narod u RS-u oštećen za taj iznos. Narod je taj koji će ispaštati, a ne Dodik ili tadašnja klika iz PDP-a. Druga stvar, da se još jednom vratim na Sloveniju, tačan je podatak da Dodik ima ekonomske interese u Sloveniji, čak i neke firme i imovinu, a najinteresantniji je Portorož. Koliko znam, istražni organi u Sloveniji detaljno prate mada nisam siguran da li je to u direktnoj vezi sa njihovim tajkunima i da li će neko otvoriti predmete protiv državljana Slovenije pa onda zakačiti i njega. To sada ne mogu procjeniti – kaže Miletić.
Naš sagovornik međutim ističe drugu činjenicu kada je riječ o bivšem predsjedniku RS-a. On tvrdi da je Tužiteljstvo BiH, da je imalo iskrenu namjeru da ga procesuira, to moglo da uradu po razanim osnovama, uključujući negiranje ratnih zločina, u bar desetak prijava.
-On je do 2022. imao puno kaznenih prijava koje se odnose samo na privredni kiminal. Kasnija djela „političkog“ kriminala da i ne spominjem. Međutim bez obzira na ovu posljednju presudu mislim da igra još nije završena i da je gotovo samo prvo poluvrijeme. Neće on otići lako sa pozicije na način kako to neki u Federaciji i međunarodnoj zajednici očekuju. Vjerujem da ćemo se mi s njim valjati u blatu bar još godinu dana. Ali želim da naglasim da je Tužiteljstvo u mnogim predmetima imalo mnogo više argumenata za njegovo suđenje i privođenje pravdi. Ako strane obavještajne službe procjenjuju da je težak tri milijarde, onda vam je sve jasno. Nije on sam, naravno, to je klika oko njega. Poznato je da je objavljen spisak od 65 firmi u kojima ima vlasništvo, a jedan dio tih firmi je i u FBiH. Jedan od tih je objekat usred Sarajeva koji nije obuhvaćen sankcijama – tvrdi Miletić.
Što se tiče pokušaja nominovanja Donalda Trumpa za Nobelovu nagradu za mir od strane Željke Cvijanović, Miletić smatra da se radi o populističkom potezu, odnosno pokušaju „šlepanja“ predsjedniku Amerike da skine Dodika sa liste sankcionisanih ili žele nešto drugo.
- Ja nisam fan politike gospodina Trumpa, ali u kontekstu međunarodne politike, onako generalno govoreći, ako je mogao dobiti Barack Obama za ništa onda može i Trump. Međutim, njegove dosadašnje aktivnosti kada je riječ o dva najpoznatija ratišta, Ukrajina i Gaza, pokazuju da nije do sada napravio ništa posebno da bi dobio tu nagradu – iskren je Miletić.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.