EU računa da će Crna Gora zadržati pozitivan reformski zamah i ostvariti rezultate na strateškom putu prema EU ne samo na riječima nego i djelima svih političkih aktera, priopćeno je iz ureda predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela.
“EU računa na to da će Crna Gora zadržati pozitivan reformski momentum i ostvariti rezultate na strateškom putu prema EU, ne samo na riječima, već i djelima svih političkih aktera, u skladu s ciljem te zemlje da se pridruži EU kao sljedeća država članica”, kaže se u priopćenju objavljenom nakon Michelova susreta s crnogorskim predsjednikom Jakovom Milatovićem, prenosi Hina.
“Postoji novi zamah u procesu proširenja EU-a i Crna Gora kao predvodnik u pristupnom procesu ima stvarnu priliku za napredak. To ne treba propustiti niti uzeti zdravo za gotovo”, dodaje se.
Michel se sastao s Milatovićem u Bruxellesu, umjesto u Crnoj Gori, kao što je bilo ranije predviđeno, jer je predsjednik Europskog vijeća odgodio posjet nakon što je crnogorski parlament usvojio rezoluciju o Jasenovcu.
Skupština Crne Gore u petak je na inicijativu prosrpske i proruske desnice usvojila rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen.
Rezoluciju je podržao 41 zastupnik vlasti dok oporba i jedan dio vladajućih zastupnika napustio dvoranu tako da gotovo polovica od ukupno 81 zastupnika nije nazočila glasanju.
U oštrom odgovoru hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova navelo je između ostalog da će usvajanje rezolucije usporiti crnogorsku integraciju u EU, te je pozvalo Podgoricu da procesuira ratne zločine koji su se dogodili prilikom opsade Dubrovnika, podsjeća Hina.
“Dobrosusjedski odnosi ostaju bitnim elementom procesa pristupanja i ne bi ih se smjelo ugroziti”, navodi se u Michelovu priopćenju i dodaje kako on “cijeni Milatovićev angažman u tom pogledu”.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.