Predsjedavajući Kluba zastupnika Demokratske fronte u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (PFBiH) Mahir Mešalić saopćio je danas da je Klub te političke stranke dobio mišljenje Venecijanske komisije prema kojem se, kako je kazao, za sudiju Ustavnog suda BiH trebaju birati stručni, kompetentni ljudi sa iskustvom u pravosuđu i da se ne bira po etničkom principu.
- Mi smo tako dokazali da je izbor Marina Vukoje za sudiju Ustavnog suda BiH bio neustavan i da nije bio u skladu sa Poslovnikom Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH. Ostaju nam još neki od pravnih lijekova. Dakle, pao je princip izbora sudija po etničkoj pripadnosti i to je posebna pobjeda ideje građanske države u BiH - kazao je Mešalić na konferenciji za medije.
Pojašnjava da je mišljenje Venecijanske komisije, stručnog tijela Vijeća Evrope za ustavna i pravna pitanja, zatražio Željko Komšič kao član Predsjedništva Bosne i Hercegovine u vezi načina na koji se biraju sudije Ustavnog suda BiH.
- Venecijanska komisija je vrhovni pravni autoritet, kod donošenja mišljenja. Njihovo mišljenje je obavezujuće u većini zemalja EU, a mi smo na tragu evropskih vrijednosti i principa. Zato je predsjednik DF-a i član bh. Predsjedništva Željko Komšić i zatražio mišljenje. Mi smo tim mišljenjem zadovoljni. Time treba da budu zadovoljni svi oni, koji vole ovu zemlju - naglasio je.
Dodaje da će stav, u vezi mišljenja Venecijanske komisije, iznijeti danas na sjednici Zastupničkog doma Federalnog parlamenta.
Zastupnica Alma Kratina je naglasila kako je to mišljenje Venecijanske komisije 'vjetar u leđa građanske Bosne i Hercegovine'.
- Naše zalaganje nije utopija, dobivamo potvrdu za to. Za nas je ovo dodatna snaga i motivacija, još jedna potvrda da smo na ispravnom putu države koja suštinski treba biti članica evropske porodice - kazala je Kratina.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.