Prvi zamjenik visokog predstavnika i supervizor za Brčko Jonathan Mennuti sastao se sa zamjenikom podsekretara Organizacije Ujedinjenih naroda i direktorom Ureda UN-a za borbu protiv terorizma (UNOCT) Raffijem Gregorianom.
Razgovarano je o aktuelnim političkim dešavanjima i euroatlantskom putu BiH, o sigurnosnom okruženju u Bosni i Hercegovini (BiH) i regionu, kao i o uznemirujućim i sve prisutnijim izjavama koje karakteriziraju govor mržnje, dezinformacije, mizoginija i negiranje genocida.
Sagovornici su se saglasili da su institucije BiH općenito efikasne u rješavanju terorističkih prijetnji, ali je uz to potreban i pristup na nivou cjelokupnog društva, koji podržava Generalna skupština UN-a. U ovom kontekstu, Gregorian je posebno naglasio važnost pristupa koji je u skladu s ljudskim pravima jer je to jedini efikasan način da istinski budu pobijeđeni terorizam i nasilni ekstremizam.
- Uznemirujuće je da neki nadležni mogu doći u iskušenje da borbu protiv terorizma koriste kao izgovor za sužavanje građanskog prostora djelovanja ili ograničavanje slobode izražavanja. Takav pristup na kraju uvijek ima suprotan efekat - rekao je Gregorian.
Zamjenik podsekretara UN-a Gregorian, koji je ranije obavljao dužnost prvog zamjenika visokog predstavnika i supervizora za Brčko, također je podijelio iskustva u pogledu odvijanja provedbe Konačne odluke i pružanja podrške tom procesu.
Mennuti i Gregorian su se složili da je važno održati pozitivan tempo u provođenju reformi u Brčkom, kao i potencijal Distrikta da posluži kao model za druge dijelove BiH.
Na kraju, sagovornici su naglasili potrebu da ovom ključnom trenutku svi glavni akteri u BiH pristupe odgovorno i u duhu saradnje.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.