Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Saša Magazinović i Sabina Ćudić razgovarali su sa generalnim direktorom Folke Bernadotte akademije – Švedske agencije za mir, bezbjednost i razvoj Perom Olssonom Fridhom o pitanjima prevencije konflikata i procesu pomirenja u Bosni i Hercegovini i regionu.
Tokom sastanka, kojem je prisustvovala i ambasadorica Kraljevine Švedske u BiH Helena Lagerlöf, zvaničnici ove švedske vladine agencije, koji nekoliko godina djeluju u BiH i regionu Zapadnog Balkana, interesovali su se za ključne prepreke i izazove koji stoje na putu procesu pomirenja.
Magazinović i Ćudić posebno su govorili o tome da prepreke procesu pomirenja u najvećoj mjeri prave one politike koje u prvi plan stavljaju razlike i koji se služe jezikom mržnje i podjela, manipulišući još uvijek prisutnim strahom građana od ratnih sukoba, kao i traumama ljudi koji su preživjeli ratne strahote.
Magazinović je istakao izraženi problem diskriminacije jednog broja građana, koji još uvijek nemaju prava da budu birani na vodeće funkcije u državi poput članova Predsjedništva BiH, a što takođe negativno utiče na ukupnu situaciju u našoj zemlji.
Govoreći o mogućim rješenjima kojima bi se uklonile prepreke procesu pomirenja, Magazinović i Ćudić naglasili su da teme poput napretka u procesu evropskih integracija, te ekonomske saradnje i razvoja, trebaju da budu dominantnije u javnom prostoru u odnosu na nerealne, neostvarive i zapaljive političke izjave.
Tokom sastanka zaključeno je da je u vezi sa procesom pomirenja potrebno provoditi dugoročne projekte, koji daju bolje rezultate i obuhvataju veći broj građana u Bosni i Hercegovini i zemljama regiona, saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.