[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/09\/l-6d1fd8f768607e9f7a1085e7d9580f04.jpeg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/09\/100x73\/l-6d1fd8f768607e9f7a1085e7d9580f04.jpeg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/09\/l-6d1fd8f768607e9f7a1085e7d9580f04.jpeg","size":"77.25","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Lagumdžija na Kopaonik biznis forumu o zapadnom Balkanu i mreži za održivi razvoj

Kopaonik biznis forum okupio je više od 1.500 učesnika iz cijelog regiona. Centralna tema Foruma je "Otpornost ekonomije u neizvjesnim vremenima - Ključni izazovi za Srbiju i zapadni Balkan".

Na poziv predsjednika Kopaonik biznis foruma i Udruženja Ekonomista Srbije Aleksandra Vlahovića, Zlatko Lagumdžija, kopredsjedavajući Mreže rješenja za održivi razvoj zapadnog Balkana (SDSN WB) je organizovao i moderirao panel posvećen  ovoj temi.

U radu Foruma aktivno učešće su imali predsjednica i članovi Vlade Srbije, ambasadori zemalja EU i SAD, predstavnici akademske zajednice, međunarodnih finansijskih institucija, privrednici, kao i predsjednici privrednih komora Regiona.

Na Forumu se analitički razgovaralo o brojnim temama ne samo u makroekonomskoj sferi, već i u svim oblastima koje su važne za razvoj privrede i društva.

Panel "Zapadni Balkan - mreža rješenja za održivi razvoj" okupila je bivše premijere Srbije, Crne Gore Mirka Cvetkovića i Filipa Vujanovića, kao i bivšu zamjenicu premijera Albanije Senidu Mesi, Phoebe Koundouri, predsjednicu SDSN evropske mreže i profesoricu na Atinskom univerzitetu ekonomije i biznisa te Jasminu Selimović, dekanesu Ekonomskog fakulteta u Sarajevu. Panelom je moderirao Zlatko Lagumdžija u svojstvu člana Globalnog vijeća Mreže rješenja za održivi razvoj pri Ujedinjenim Nacijama.

Na panelu je istaknuto da je održivi razvoj važan toliko da će uspjeh svih u regionu koji se bave održivim razvojem izostati, ako ne budu postojale državne politike koje su mu posvećene.

Panelisti su razgovarali o nedovoljno posvećenim državnim politikama i nedostatku saglasnosti unutar zemalja zapadnog Balkana, te o tome da pojedine države nisu u situaciji da finansiraju stvari koje su povoljne za realizaciju 17 ciljeva održivog razvoja.

Lagumdžija je posebno naglasio neophodnost jačanja regionalne saradnje kako bi se u svim zemljama zapadnog Blakana mogli konačno početi ostvarivati ekonomski efekti umjesto višedecenijskih sukoba i podjelaa koje čitav region vuku nazad.

Panel koji je održan na Kopaonik biznis forumu je podržan i od Raiffeisen Bank  d.d. Bosna i Hercegovina koja kao partner SDSN Mreže zapadnog Balkana učestvuje u razvoju same mreže, te svojim poslovanjem daje odličan primjer kako i bankarski sektor može da ostvaruje ciljeve održivog razvoja.

Upravo iz tih razloga je dogovoreno da se narednog mjeseca u Sarajevu u saradnji sa predstavnicima ključnih aktera zelene transformacije ekonomija zZapadnog Balkana, u saradnji sa finansijskim institucijama i sa liderom "zelenog finansiranja" Raiffeisen Bank  Bosna i Hercegovina, održi i međunarodni Forum mreže rješenja za održivi razvoj zapadnog Balkana posvećen inkorporiranju regiona u Zelenu agendu Evropske unije.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!