U Kantonu Sarajevo, juče je zvanično počela velika akcija pošumljavanja planirana u dvije faze, i to jesenja i proljetna, a u okviru njih je planirano zasađivanje najmanje 500.000 sadnica različitih kultura drveta.
Nosilac projekta je preduzeće KJP „Sarajevo-šume“ koje će spremno dočekati volontere i ljubitelje prirode, označavanjem terena za pošumljavanje, kako bi ono bilo efektivno i kvalitetno provedeno.
Ministar privrede KS Adnan Delić, predsjednik Skupštine Udruženja poslodavaca KS Nijaz Skenderagić i direktor KJP „Sarajevo-šume“ Samir Omerović su na konferenciji za medije kazali da projekt ima veliki ekološki, ekonomski ali i edukativni značaj - buđenje svijesti o važnosti zdrave životne okoline.
- Našoj domovini, na Dan državnosti Bosne i Hercegovine - 25.novembra, želimo da poklonimo 500.000 novih sadnica, koje će ostati trajno dobro generacijama koje dolaze. Cilj nam je i da na ovaj način obilježimo ovaj značajni datum i dan koji će naša djeca pamtiti - pojasnio je ministar Delić.
Kako je naveo, deceniju iza nas obilježila su nastojanja da se postigne održivi razvoj šumskog ekosistema, a decenija pred nama u znaku je pokretanja i oživljavanja tog ekosistema, biljaka i životinja, na globalnom svjetskom nivou, a koji je važan za društvo i državu.
Također je potrebno, dodao je, da svi ulože trud kako bi pronašli odgovore na ekološku krizu, posebno zagađenost zraka koja je u Sarajevu iz godine u godinu sve izraženija.
Benefiti akcije su i ekonomski, jer, kako je ministar Delić kazao, žele obnoviti i fond repromaterijala za drvnu industriju.
- Akcija će imati poseban edukativni karakter jer će u njoj učestvovati oko 3.500 učenika srednjih škola i oko 2.000 studenata s Univerziteta Sarajevo, uz asistenciju stručnjaka iz Sarajevo šuma - naveo je Delić.
U tom smislu je direktor Omerović kazao da svi danas u BiH mogu da se ponose što smo, kako je kazao, baštinari važnog ne samo državnog, nego i planetarnog resursa, a to su šume koje su zajedno s okeanima rezervoari kiseonika.
- Mi u BiH, rekao je on, posjedujemo prirodne šume, izuzetno veliku biološku raznolikost, izuzetno vrijednu genetsku varijabilnost kao jednu od garancija da će naše šume opstati i u budućnosti - naglasio je Omerović.
U jesenjem dijelu, naveo je, planirano je pošumljavanje na površini od 100 hektara, a učestvuje oko 8.000 učesnika.
Udruženje poslodavaca KS je nosilac ideje akcije pošumljavanja, a Skenderagić kaže da je cilj da se svi građani Kantona Sarajevo okupe na jednom projektu gdje ćemo raditi nešto što je korisno za dobrobit zajednice i budućnosti djece, jer su šume i voda najveće blago ovih prostora.
- Mi ćemo putem poslovne zajednice učiniti sve da ovu ideju proširimo na sve kantone, entitete, na cijelu BiH - najavio je Skenderagić, a iduće godine želi da pokrene veliku omladinsku akciju u kojoj će učestvovati omladina iz BiH i svih država bivše Jugoslavije.
Poziv za učešće u akciji jesenjeg pošumljavanja dobila su i planinarska i lovačka udruženja s područja KS, kao i svi nivoi vlasti u Bosni i Hercegovini, zainteresirane organizacije i udruženja građana.
Akciju pošumljavanja su osim Vlade KS, Udruženja poslodavaca KS podržali i Uprava za šumarstvo, kantonalna komunalna javna preduzeća, Udruženje šumarskih inženjera i tehničara Federacije BiH.
Kontakt za prijavu učešća u akciji pošumljavanja je na email adresi: posumljavanje@sarajevo-sume.ba i na telefon 033 219 172
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.