Oko 200.000 stanovnika Banjaluke, drugog po veličini grada u Bosni i Hercegovini uživat će u boljem snabdijevanju vodom i prikupljanju otpadnih voda zahvaljujući kreditu do šest miliona eura koji je osigurala Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Zajam će biti osiguran u okviru EBRD programa Zeleni gradovi, strateškog okvira koji se bavi pitanjima zaštite okoliša i održivosti kroz kombinaciju ulaganja u općinsku infrastrukturu i energetskih politika i mjera.
Akcioni plan zelenih gradova, koji su izradili Grad i EBRD, identificirao je neadekvatnu opskrbu vodom i kvalitetu vode kao hitne prioritete kojima se treba pristupiti. U skladu s tim, kreditnim sredstvima će se financirat poboljšanje vodovodne i infrastrukture otpadnih voda.
Kredit EBRD-a dio je dugoročnog investicijskog plana grada vrijednog 56 miliona eura koji ima za cilj jačanje i proširenje vodovodne i infrastrukture otpadnih voda. Plan će građanima poboljšati pristup visokokvalitetnoj vodi za piće, kao i sanirati i proširiti gradsku kanalizacionu mrežu - još jedan od izazova u vezi s otpadnim vodama u Banjaluci.
Očekuje se da će EU podržati projekat grantom u iznosu od četiri miliona eura u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć 2020. Austrija i Švedska osigurale su sredstva za tehničku saradnju za finansiranje Akcionog plana zelenih gradova.
Pokrenut 2016. godine, EBRD program Zeleni gradovi pomaže gradovima u rješavanju njihovih ekoloških problema i poboljšanju kvaliteta života stanovnika. Do danas, 35 gradova u područjima EBRD djelovanja se prijavilo za program.
Samo u Bosni i Hercegovini, Banja Luka, Kanton Sarajevo i Zenica do sada su se pridružili EBRD zelenim gradovima.
Od početka aktivnosti u Bosni i Hercegovini 1996. godine, EBRD je uložila više od 2,6 milijardi eura u 181 projekat u zemlji, saopćeno je iz EBRD-a.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.