Na Kosovu bi od četvrtka, 1. veljače jedina dopuštena valuta trebala biti euro čime se srbijanski dinar isključuje iz platnog prometa a kosovska predsjednica Vjosa Osmani kazala je u srijedu da se raspravlja o nekoliko opcija o provedbi odluke kosovske središnje banke prema kojoj će jedina platna valuta biti euro.
"Članak 11. Ustava jasno definira da Kosovo treba imati samo jednu valutu u opticaju. Žalosno je što to nije provedeno dosada kako to Ustav nalaže. CBK je obavio svoj posao, a što se tiče praktične provedbe ove odluke raspravlja se o nizu opcija", kazala je Osmani te dodala kako bi se za dva dana mogao postići dogovor o provedi odluke te banke, prenose Reporteri.net.
Odluka kosovske središnje banke da će jedina službena valuta u toj zemlji od 1. veljače biti euro izazvala brojne reakcije kako u susjednoj Srbiji tako i kod međunarodnih predstavnika-
Na odluku kosovske središnje banke o suspenziji dinara reagirala je i vlada Sjedinjenih Američkih Država koja je od Kosova zatražila da preispita takvu odluku jer bi mogla negativno utjecati na srpsku zajednicu u toj zemlji.
Platni promet Srbije u kontinuitetu funkcionira na Kosovu i nakon ratnih sukoba 1999. u većinski srpskim sredinama, a dinari su posredstvom Trezora Srbije u opticaju u trgovini, srpskim institucijama, ugostiteljstvu i ostalim privatnim uslužnim djelatnostima.
Europska unija (EU) zatražila je od Kosova odgodu roka za provedbu odluke kosovske središnje banke, a glasnogovornik EU-a Peter Stano rekao je da Srbija i Kosovo trebaju riješiti ovo pitanje u okviru dijaloga.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić smatra kako takva odluka predstavlja pokušaj da se ukine dijalog Beograda i Prištine i pokušaj progona srpskog naroda s Kosova.
Vučić je u ponedjeljak s posebnim predstavnikom EU-a za dijalog Kosova i Srbije Miroslavom Lajčakom razgovarao o namjeri Kosova da ukine dinar u platnom prometu uvjeren da to međunarodna zajednica neće dopustiti.
No Vlada Kosova drži da je odluka CBK-a u skladu s Ustavom Kosova, a guverner te banke Ahmet Ismaili je kazao kako će se ubuduće iz Srbije na Kosovo moći slati samo euri, koji će se moći mijenjati za dinare, čime kosovske institucije žele uvesti kontrolu prometa u dinarima u koji dosad nisu imale transparentan uvid.
"Građani mogu primati novac preko svojih računa, ali samo u eurima. Nije moguće da neka nelicencirana ustanova prevozi novac i da se bavi financijskim aktivnostima", rekao je Ismaili za prištinski RTK2.
Nakon odluke kosovske središnje banke Kosovo i Srbija suočili su se s novom krizom o procesu dijaloga o normalizaciji odnosa koji je dodatno opterećen terorističkim napadom u Banjskoj na sjeveru Kosova u kojem je poginuo jedan kosovski policajac te tri srpska napadača.
No Ljačak je u utorak nakon razgovora s kosovskim pemijerom Albinom Kurtijem kazao kako je postignut mali napredak u normalizaciji odnosa u širem smislu.
"Mali je napredak u širem smislu, u normalizaciji odnosa. Imamo sporazum iz veljače i ožujka prošle godine, to znači da nas ne treba pitati što treba učiniti, niti se pitati kako to učiniti, pitanje je kada to učiniti. Kažem odmah", rekao je Lajčak tijekom posjeta Prištini.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.