Park prirode Tajan turistički je biser Zeničko-dobojskog kantona (ZDK), istaknuto je tokom konferencija o šumarstvu te o turizmu i zaštiti okoliša krajem prošle sedmice u sklopu tradicionalnog projekta „Tajan 2021“ u Kamenici kod Zavidovića.
Sagledani su stanje i perspektive u oblasti šumarstva i turizma, sa posebnim fokusom na Park prirode Tajan koji se nalazi između općina Zavidovići i Kakanj.
Konferencije su organizovali agencija "EventExpo - Kupujmo i koristimo Bosansko i Hercegovačko“ i Drvni klaster BiH "Namještaj i drvo", a partneri i pokrovitelji konferencija bili su Vanjskotrgovinska komora BiH, Privredna komora FBiH, Vlada Zeničko-dobojskog kantona, te općine Kakanj i Zavidovići.
Uime Vlade ZDK-a ministar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Mirsad Hadžić istakao je punu punu podršku razvoju turizma na ovom području, rekavši da će Vlada podržati svaku ideju i projekat iza kojih stoji struka, a koji će doprinijeti promociji i razvoju turističkog bisera Park prirode Tajan.
Savjetnik ministra za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline ZDK Kasim Alić je naveo da je Vlada opredijeljena da modernizuje putnu komunikaciju Zavidovići-Kamenica-Ponijeri što će omogućiti bolju turističku perspektivu ovom kraju.
Potpredsjednik Privredne komore FBiH Mirsad Jašarspahić rekao je da se treba okrenuti korištenju prirodnih i turističkih potencijala, te da se nadležne institucije moraju posvetiti razvoju ovog sektora, što je preduslov za ulaganje domaćeg i stranog kapitala u turizam.
Dinko Mujkić iz Drvnog klastera „Namještaj i drvo“ je podsjetio da je ovo već druga konferencija na tom lokalitetu i da je neophodna stalna promocija tih i drugih turistističkih potencijala na ćemu će se raditi i u narednim godinama.
Dodao je da se osjete veliki pomaci kad je riječ o u posjetama tim turističkim destnacijama, a neophodni su i modernija putna komunikacija i proširenje smještajnih kapaciteta.
Na Konferenciji o šumarstvu je istaknuto da su šume izrazito važan resurs ovog kantona, posebno općine Zavidovići, te da je Šumsko-privredno društvo Zeničko-dobojskog kantona dobavljač drvne sirovine važan oslonac za razvoj sektora drvoprerade koji u ovom kantonu zapošljava oko 3.500 radnika. Naglašen je problem zaostalih mina koje onemogućuju eksploataciju i gazdovanje šumom.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.