Svjetska meteorološka organizacija (SMO) objavila je u ponedjeljak da je koncentracija stakleničkih plinova prošle godine dosegla novi rekordni nivo i povećavala se brže od godišnjeg prosjeka u posljednjoj deceniji, uprkos privremenom smanjenju za vrijeme karantina povezanih s pandemijom.
U svom godišnjem izvještaju o plinovima koji zadržavaju toplinu u atmosferi, meteorološka agencija Ujedinjenih naroda navela je da su koncentracije ugljen-dioksida, metana i dušikovog oksida bile iznad nivoa u predindustrijskoj eri prije 1750., kada su ljudske aktivnosti "počele narušavati prirodnu ravnotežu Zemlje".
Izvještaj je objavljen nekoliko dana prije početka konferencije UN-a o klimatskim promjenama u Glazgovu u Škotskoj. Mnogi ekološki aktivisti, donosioci odluka i naučnici kažu da taj događaj, koji će biti održan od 31. oktobra do 12. novembra - skraćeno nazvan "COP26", označava važnu, pa čak i ključnu priliku za konkretnu posvećenost ciljevima postavljenim u Pariškom klimatskom sporazumu iz 2015. godine.
- Bilten o plinovima staklene bašte sadrži jasnu, naučnu poruku za pregovarače o klimatskim promjenama na COP26 - rekao je generalni sekretar Svjetske meteorološke organizacije Petteri Taalas o izvještaju svoje agencije.
- Uz trenutnu stopu povećanja koncentracije plinova staklene bašte, vidjet ćemo porast temperature do kraja ovog vijeka daleko iznad ciljeva Pariškog sporazuma od 1,5 do 2 stepena Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa. Daleko smo skrenuli s puta - rekao je Taalas.
Globalni prosjek koncentracija ugljičnog dioksida dostigao je novi maksimum od 413,2 dijela na milion prošle godine, prema izvještaju Svjetske meteorološke organizacije. Povećanje 2020. bilo je veće od godišnjeg prosjeka u posljednjoj deceniji, uprkos smanjenju emisije ugljen-dioksida iz fosilnih goriva za 5,6 posto zbog ograničenja izazvanih pandemijom.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.