[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/22\/xn_1.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/22\/100x73\/xn_1.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/22\/xn_1.jpg","size":"49.54","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Konaković: Za izbor novog visokog predstavnika ključan dogovor SAD-a i EU

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je danas u Sarajevu da je za izbor novog visokog predstavnika najvažnije da glavni vanjskopolitički partneri BiH - SAD i EU - pronađu zajednički jezik i definišu nastavak uloge Ureda visokog predstavnika (OHR).

Dodao je da nakon toga treba iznaći prihvatljivo personalno rješenje jer vjeruje da niko u BiH ne traži "privatnog" visokog predstavnika već nekog ko razumije bh. specifičnosti i neće dozvoliti secesionizam i napade na institucije, te će biti spreman da olakša njihovo funkcionisanje.

Konaković je istakao da prihvata novi val zahtjeva da domaći političari preuzmu odgovornost i da bude što manje međunarodnih intervencija. 

Naveo je da ima određena saznanja o pregovorima o novom visokom predstavniku i da aktivno razgovara s bh. partnerima ali da je prerano da bi šta komentariše.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!