[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/23\/l-613820f829e55f55f5360c424ab29e9c.jpeg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/23\/100x73\/l-613820f829e55f55f5360c424ab29e9c.jpeg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/23\/l-613820f829e55f55f5360c424ab29e9c.jpeg","size":"60.31","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / BiH

Konaković učestvovao u radu Samita za budućnost u New Yorku

 Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković boravi od 21. do 27. septembra u New Yorku, gdje učestvuje na 79. zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih naroda.

Konaković je 22. septembra, prvog dana boravka u UN-u, učestvovao na Samitu za budućnost, na kojem svjetski zvaničnici razgovaraju o ključnim izazovima i jačanju globalne saradnje u sklopu četiri interaktivna dijaloga. Taj događaj ima za cilj postizanje međunarodnog konsenzusa o unaprjeđenju sadašnjosti i osiguranju bolje budućnosti.

Ministar se obratio tokom interaktivnog dijaloga o temi "Jačanje multilateralizma za međunarodni mir i sigurnost" te je na bazi iskustava naše zemlje istakao važnost jačanja multilateralizma.

Konaković je istakao da je primjer Bosne i Hercegovine lekcija koju međunarodna zajednica i UN ne bi smjeli nikada zaboraviti.

- Iako je Srebrenica bila proglašena "sigurnom zonom" pod zaštitom UN-a počinjen je strašni genocid kada je više od 8.000 Bošnjaka, muškaraca i dječaka, brutalno ubijeno od strane srpskih paravojnih formacija, a što su Krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodni sud pravde proglasili aktom genocida. Jačanje multilateralizma za međunarodni mir i sigurnost nisu samo neki apstraktni pojmovi za BiH, nego konkretan primjer posljedica kada zakaže međunarodni multilateralni sistem - naveo je Konaković.

Pozvao je prisutne da njihove zemlje provedu rezoluciju Generalne skupštine UN-a koja je usvojena u maju ove godine, kojom se 11. juli određuje kao Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida počinjenog u Srebrenici 1995. jer obilježavanje tog dana ne bi predstavljalo samo sjećanje nego bi osiguralo da svi učimo iz naše prošlosti.

Konaković je naglasio da je doprinos Bosne i Hercegovine u jačanju multilateralizma i opredjeljenja za mir dokazan i kroz aktivnosti i incijative tokom 2010. i 2011. kada je BiH bila nestalna članica Vijeća sigurnosti UN, ali i kroz podršku i učestvovanje u kolektivnim naporima drugih multilateralnih organizacija kao što su NATO, Evropska unija, OSCE, OIC i drugi. To pokazuje i činjenica da je BiH prva zemlja zapadnog Balkana koja je usvojila akcioni plan programa "Žene, mir i sigurnost" uspostavljen Rezolucijom Vijeća sigurnosti broj 1325.

- Bosna i Hercegovina je spremna da radi sa svima vama kako bi bilo osigurano da lekcije iz naše istorije sve nas vode ka boljoj budućnosti za cijelo čovječanstvo - zaključio je Konaković, saopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!