Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković učestvovao je danas, na marginama 79. zasjedanja Generalne skupštine UN-a u Njujorku, na 14. ministarskom sastanku Grupe prijatelja medijacije Ujedinjenih nacija pod nazivom 'Održavanje kursa: jačanje medijacije u promjenljivom okruženju sukoba', u organizaciji ministara vanjskih poslova Republike Turske Hakana Fidana i Republike Finske Eline Valtonen.
Obraćajući se učesnicima sastanka ministar Konaković je naglasio da je posredovanje ključni alat u diplomatiji te da predstavlja ključnu ulogu u sprečavanju i rješavanju sukoba. Istaknuo je da medijacija pretpostavlja suprotstavljena stajališta, a cilj je spriječiti da te razlike prerastu u otvoreni sukob. Dodao je da je, unatoč izazovima, medijacija i dalje ključna za sprečavanje budućih sukoba. Ukazao je na činjenicu da Bosna i Hercegovina ima bogato iskustvo u ovoj oblasti.
- Nakon brutalne agresije, koja je uključivala genocid i ogromnu patnju, morali smo obnoviti našu zemlju. Uprkos počinjenim zločinima, morali smo da sjednemo sa onima koji su nas gađali. Uz podršku međunarodnih posrednika i partnera, vodili smo teške pregovore, uključujući Dejtonski sporazum kojim je okončan rat - naglasio je ministar Konaković.
Ocijenio je da je danas, 29 godina kasnije, Bosna i Hercegovina ojačala svoje kapacitete u diplomatiji i medijaciji te da smo naučili da se pomirenje gradi na dijalogu, istini i pravdi. Poručio je da naše iskustvo dokazuje da medijacija može uspjeti i u najzahtjevnijim situacijama. Na kraju je zaključio da su diplomati Bosne i Hercegovine spremni doprinijeti globalnim posredničkim naporima i podijeliti naše znanje te da ostajemo posvećeni radu ove grupe i poticanju dijaloga za izgradnju mirnijeg svijeta - saopćio je Ured za odnose s javnošću MVPBiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.