Govor mržnje ustaljena je praksa na društvenim mrežama, pa ma o čemu govorio sadržaj koji se dijeli i na koji se komentariše. Navešćemo primjer dr. Rijad Konjhodžić koji je, nakon što je jedan od bh. portala prenio njegov intervju sa FACE tv ,napadnut mnoštvom negativnih i neprimjerenih komentara koji apsolutno nikakve veze nemaju sa temom i onim što je doktor pričao.
Ovo je ustaljena pojava u bh. online svijetu, pa tako imamo slučajeva da ispod jednog običnog muzičkog videa započinje neprimjerena diskusija, vrijeđanje na nacionalnoj osnovi i govor mržnje.
Zašto vrijeđamo u komentarima, da li neko upravlja ljudima koji komentarišu neutemeljeno i anonimno, šta im je cilj, treba li ih prihvatiti- odgovarati, ignorisati, prijaviti ..?
Vildana Selimbegović, Damir Marjanović, Aida Feraget i Ana Kotur Erkić govore o komentarima na društvenim mrežama. Bili su i sami mete napada i žrtve negativnih komentara, neargumentovaih komentara, uvreda, govora mrženje, laži, manipulacija, botova.
Feraget: Sarajevski ljekar je žestoko uvrijedio moje dijete na šta sam reagovala, a onda su uslijedili napadi. Bila sam i alkoholličarka i povremeni plaćenik, 'ta će ona- komentarisali su.
Kotur Erkić: Bila sam ustaška drolja, psovali su, vrijeđali na račun mog izgleda... Dio njih je anoniman- oni koji su najhrabriji i najbrutalniji ali postoje i oni koji su ohrabreni trenutnom političkom situacijom njihovih političkih istomišljenika.
POGLEDAJTE VIDEO:
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.