Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o dodjeli jednokratne novčane pomoći djeci poginulih boraca koja nisu zaposlena i to u iznosu od 1.000 КM. Isplata je predviđena za septembar, a vršiće se prema evidenciji Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske.
Takođe, Vlada je donijela Odluku o odobrenju sredstava za isplatu jednokratne novčane pomoći mladima u Republici Srpskoj od po 100 КM, koju će mladi moći da realizuju od 5. do 25. septembra 2022. godine.
Ovo je drugi put da Vlada Republike Srpske realizuje ovakav vid podrške, što u Vladi smatraju posebno značajnim na početku školske godine.
“Velika zainteresovanost za prvu tranšu, kada se za podršku registrovalo više od 130.000 mladih, ukazuje na činjenicu da je Vlada Republike Srpske donoseći Odluku o isplatu jednokratne pomoći reagovala na adekvatan način, dajući podršku srednjoškolcima, studentima i mladima”, saopšteno je iz Vlade odakle navode da će svi oni koji su već dobili jednokratnu pomoć u julu biti isplaćeni po automatizmu, dok oni koji nisu registrovani, a imaju između 16 i 29 godina mogu da se prijave putem linka https://inp.vladars.net.
Još krajem mjeseca juna lider SNSD-a Milorad Dodik objavio je da kreće registracija mladih za jednokratnu naknadu od 100 KM. Kako je na svom službenom Twitter nalogu napisao Dodik, registracija je trebala početi 5. jula.
"5. jula počinje registracija mladih za naknadu od 100 KM. Republika Srpska je obezbijedila novac za to. U septembru će za registrovane biti doznačen još jedan iznos od 100 KM. Mladost je naša budućnost. Srećan Vidovdan", napisao je Dodik na Twitteru.
Ivana Korajlić, izvršna direktorica „Transparency Internationala BiH“ za portal Startbih.ba kazala je kako se radi o klasičnoj predizbornoj kupovini glasova te da se opet ponavlja stara priča koju imamo pred svake izbore kroz jednokratne isplate različitim grupama stanovništva. Od studenata do penzionera.
- Imali smo i ranije slične primjere kada se dodjeljivala pomoć pa se kasnije prijetilo tim istim ljudima da moraju glasati za SNSD ili će u protivnom morati vratiti novac. I pred prošle izbore smo zabilježili stotine primjera iz cijele BiH gdje se jednokratna pomoć populistički koristila za dodatne glasove. U ovom slučaju je specifično što se na neki način vrši popis mladih ljudi kojima će se dati pare pa samo ostaje nada da se ti prikupljeni podaci neće zloupotrijebiti u izborne svrhe na bilo koji način – upozorava Korajlić.
Na pitanje kako su ovakve stvari moguće sa zakonskog aspekta, dobili smo odgovor da se uglavnom radi o vještim zloupotrebama.
- Postoje budžetske linije koje omogućavaju diskreciono dodjeljivanje sredstava i to se onda koristi za ove stvari. Funkcioneri imaju određeni iznos sredstava koji mogu da dodjeljuju po nekim svojim kriterijumima. Sa druge strane i institucije koriste neki limit koji imaju za raspodjelu sredstava, a to najviše do izražaja dođe upravo pred izbore. U svakom slučaju to je novac svih građana, a predstavlja se kao da ih je neko lično dao – navodi Korajlić.
(Foto: Vlada RS)
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.