[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/04\/l-0a33caa3152cd9b45649563ce072a7b7.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/04\/100x73\/l-0a33caa3152cd9b45649563ce072a7b7.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/04\/l-0a33caa3152cd9b45649563ce072a7b7.jpg","size":"39.64","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Kinesko čelništvo uvjereno da će se ekonomija poboljšati uoči "Dva zasjedanja"

Kinesko rukovodstvo uvjereno je da će se ekonomija poboljšati, izjavio je zvaničnik u ponedjeljak, uoči ključnog političkog sastanka na kome se očekuje da će Peking predstaviti jedan od svojih najpesimističnijih ciljeva rasta u posljednjih nekoliko godina.

Naoružana policija i službenici javne sigurnosti sveprisutni su na ulicama Pekinga dok hiljade delegata dolaze u glavni grad na godišnji politički skup poznat kao "Dva zasjedanja".

U središtu pažnje na sastancima bit će kineska ekonomija, koja je prošle godine zabilježila jednu od najnižih stopa rasta u posljednjih nekoliko decenija, i bori se sa produženom krizom imovinskog sektora i rastućom nezaposlenošću mladih.

Očekuje se da će na otvaranju Nacionalnog narodnog kongresa u utorak premijer Li Qiang objaviti da će rast u 2024. godini ostati uglavnom nepromijenjen, na oko pet posto. Na konferenciji za novinare u ponedjeljak, portparol NPC-a Lou Qinjian izrazio je, međutim, ratoboran ton. Kineski čelnici, kako je rekao, imaju "dovoljno povjerenja" da će se ekonomija oporaviti, dodajući da zemlja ima "povoljnije uslove nego izazove u svom ekonomskom razvoju".

Osnovni trend oporavka ekonomije i dugoročnog rasta ostaje nepromijenjen. U prekidu s višedecenijskom tradicijom, kazao je, međutim, da premijer Li neće održati konferenciju za štampu na kraju sastanka NPC idućeg ponedjeljka.

U dugotrajnoj rijetkoj prilici za međunarodne medije da direktno ispituju kineske najviše čelnike - uz obično unaprijed odobrena pitanja - Li je iskoristio prošlogodišnji brifing da upozori da skromni ciljevi rasta Pekinga neće biti "lagan zadatak".

A 2020. godine, njegov pokojni prethodnik Li Keqiang priznao je da 600 miliona ljudi u Kini i dalje živi sa samo 1.000 juana (139 dolara) mjesečno - što je raskid sa zvaničnim kineskim tvrdnjama da je pobijedila siromaštvo.

Također se nije pominjala konferencija za štampu s ministrom vanjsknih poslova - trenutno Vang Jijem - koja se obično održava nekoliko dana nakon sastanka NPC.

Lou se u ponedjeljak osvrnuo i na nadanja Kine za ovogodišnje predsjedničke izbore u Sjedinjenim Državama, s kojima se posljednjih godina sukobljavala u brojnim pitanjima, od tehnologije i trgovine do ljudskih prava. Amerikanci u novembru ove godine izlaze na birališta na kojima će se vjerovatno sukobiti bivši čelnik Donald Trump protiv predsjednika Joea Bidena.

- Bez obzira ko postane predsjednik, nadamo se da Sjedinjene Države mogu raditi u istom smjeru s Kinom i raditi na stabilnim, zdravim i održivim odnosima Kine i SAD - kazao je.

Kineske "Dvije sesije" službeno su počele u ponedjeljak u 15 sati po lokalnom vremenu (07.00 po srednjoevropskom), ceremonijom otvaranja Kineske narodne političke konsultativne konferencije (CPPCC) - kojoj prisustvuju predsjednik Xi Jinping i drugi partijski čelnici - koja će trajati do nedjelje 10. marta.

Na konferenciji za novinare u nedjelju, portparol CPPCC, Liu Jieyi, kazao je da će "ekonomske teme" biti "predmet velike brige" za više od dvije hiljade članova tog tijela.

Ne očekuje se da će se na ovosedmičnim sastancima objaviti veliki paketi pomoći za koje stručnjaci kažu da su potrebni za stimuliranje kineske ekonomije, prenosi AFP.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!