Lopovi su provalili u muzej u gradu Manchingu u Gornjoj Bavarskoj u Njemačkoj i pobjegli sa zlatnim novcem iz keltskog razdoblja vrijednim nekoliko miliona eura, javlja DW.
Lopovi su u noći na utorak provalili u Muzej Kelta i Rimljana i ukrali zlato, izvijestila je bavarska policija.
Zbirka od 450 zlatnika otkrivena je 1999. godine u Manchingu, gradu u blizini Ingolstadta, a novčići datiraju iz trećeg vijeka prije nove ere.
To je bilo najveće otkriće keltskog zlata u prošlom stoljeću.
Zlatnici su bili izloženi u muzeju od 2006. godine. To je područje nekeda bilo mjesto velikog keltskog naselja poznatog kao Oppidum Manchinga.
Arheolozi nastavljaju aktivno istraživati to područje, a bavarski ured za očuvanje historijskog naslijeđa smatra ga jednim od najvažnijih arheoloških nalazišta sjeverno od Alpa.
Uposlenici u rimsko-keltskom muzeju u tom bavarskom gradu otkrili su da je 450 keltskih novčića u vrijednosti od nekoliko miliona eura opljačkano iz vitrine u utorak ujutru.
Lokalna policija je saopćila da je "razbijena vitrina", iako su istražitelji dali oskudne dodatne naznake o tome ko ili šta bi moglo stajati iza navodne pljačke, prenijela je agencija AFP.
- Gubitak keltskog blaga je katastrofa za našu pokrajinu - rekao je bavarski ministar nauke i umjetnosti Markus Blume. "Kao svjedočanstvo naše historije, ti zlatnici su nezamjenjivi."
Lokalne vlasti su brzo primijetile da je u to vrijeme došlo do prekida telefonskih i internetskih usluga.
Gradonačelnik Herbert Nerb je za njemački list Süddeutsche Zeitung rekao: "Presjekli su komunikacije za cijeli Manching."
- Muzej je lokacija sa visokim stepenom osiguranja. Ali sve veze s policijom bile su u prekidu - dodao je on.
Nerb je rekao da je pljačka 450 zlatnika "potpuna katastrofa" za njegov grad.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.