[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/07\/19\/kcus.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/07\/19\/100x73\/kcus.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/07\/19\/kcus.jpg","size":"481.87","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Ljepota i zdravlje

KCUS: Montirani najsavremeniji aparati za liječenje teških povreda i oboljenja

Na Klinici za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju KCUS završena je montaža tri najnovija aparata za liječenje teških neuroloških, lokomotornih i povreda i oboljenja kičmenog stuba.

Trenutno su ovoj klinici u posjeti i stručnjaci iz Srbije, Francuske i Slovenije, koji zajedno s uposlenicima testiraju aparate.

Šefica Klinike prof.dr. Narcisa Vavra-Hadžiahmetović kaže da aparati spadaju u generaciju najsavremenijih, a posebno značajan je aparat Huber, koji se koristi za liječenje propriocepcije, saopćeno je iz KCUS-a.

- Ovo je jedini aparat ove vrste u BiH, a od zemalja regiona ima ga samo Hrvatska, odnosno Zagreb. Neizmjerno smo zahvalni menadžmentu KCUS koji je prepoznao značaj nabavke aparata, čime je napravljen veliki iskorak naprijed. Ovo je prvi put da se kupuje ovako vrijedna oprema za potrebe naše Klinike, u više od četrdeset godina - navela je prof.dr. Vavra-Hadžiahmetović.

Prema riječima Glavnog fizijatra Klinike za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju KCUS Nusreta Paraganlije, samo kroz ambulantu prođe više od 50 pacijenata dnevno.

- Pokrivamo sve klinike Kliničkog centra, te ukupno s ambulantom i Odjelom Ilidža dnevno imamo 300 pacijenata. Dolaze nam pacijenti iz cijele BiH. Aparati koje smo dobili su od neprocjenjivog značaja za liječenje bolesnika i rad našeg osoblja. Korištenjem novog aparata Huber mnogo bolje i brže ćemo jačati mišićni i koštani sistem kod naših bolesnika - kazao je Paraganlija.

Dodao je sa su povrede kičmenog stuba i oboljenja ove vrste veoma bolne, te da sada imaju najsavremeniji aparat koji daje neuporedivo bolje rezultate u liječenju, kao i aparat za stimulaciju dubokih mišićnih struktura, bez direktnog dodira.

Generalna direktorica KCUS-a prof.dr. Sebija Izetbegović istakla je da se u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu pažljivo analizira stanje na svakoj klinici, te se nabavka opreme i aparata vrši po prioritetima.

- Klinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju jedna je u nizu na kojoj smo zatekli dotrajalu opremu i zastarjele aparate. Bolesnici pri dolasku na ovu kliniku najčešće trpe velike bolove i imaju otežane pokrete. Neki od njih su i potpuno nepokretni i zahtijevaju punu pažnju i pomoć medicinskog osoblja. Ranije korišteni aparati su zbog prekomjerne upotrebe i zastarjelosti bili znatno neučinkovitiji, zbog čega je i oporavak pacijenata trajao duže - kazala je prof.dr. Izetbegović.

Dodala je da se sve ovo negativno odražavalo na bolesnike i njihove porodice, te iziskivalo dodatne finansijske troškove.

- Odlučni smo u namjeri da našim pacijentima pružimo najbolju uslugu. Predanim radom svih uposlenika i nabavkom novih aparata, KCUS postaje centar prepoznatljiv po kvaliteti zdravstvenih usluga – izjavila je prof.dr. Izetbegović, saopćeno je iz KCUS-a.

Podijelite ovaj članak!