U američkoj saveznoj državi Havaji na snagu je stupila lokalna uredba prema kojoj, u tamošnjem glavnom gradu, pješaci mogu biti kažnjeni ako ulicom hodaju gledajući u telefon.
Na ulicama Honolulua godišnje oko hiljadu ljudi biva povrijeđeno zbog nepažljivog prelaženja ulice, a najveći uzrok nepažnje su elektronski uređaji koji zaokupljaju pažnju pješaka.
Kazne na Havajima kreću se od 15 do 99 dolara. Sličnu uredbu žele uvesti i u Chicagu.