[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/08\/zoi-84-vucko.png","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/08\/100x73\/zoi-84-vucko.png","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/08\/zoi-84-vucko.png","size":"1,100.88","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Reportaža

Kakav su to vremena bila/ Sarajevo je prije 36 godina bilo prijestonica svijeta

1978 god. Grad Sarajevo zvanično dobija kandidaturu za  organizaciju Zimskih Olimpijskih Igara, na osnovu čega Gradsko vijeće donosi  odluku za formiranje Organizacionog Komiteta ZOI.

Pripreme za organiziranje Olimpijade trajale su godinama i kao rezultat toga u gradu je izgrađeno većina današnjih saobraćajnica, hotelskih kompleksa kako na planinama (Bjelašnici, Igmanu i Jahorini) tako i u gradu. Izgrađen su potpuno novi telekomunikcijski, električni i toplotni sistemi, sportski centri Skenderija i Zetra, kao i dvosjede i trosjede žičare i ski liftovi.

«Proglašavam da su 14. Zimske olimpijske igre u Sarajevu otvorene”. Ovim riječima 8. februara 1984. godine tadašnji je predsjednik Predsjedništva SFRJ Mika Špiljak na stadionu „Koševo” otvorio najveću sportsku manifestaciju u svijetu.

olimpijada5.jpg

Zahvaljujući ZOI 1984 godine, cijeli svijet je čuo za Sarajevo te je ovaj grad postao centar svjetskih i medijskih interesovanja. Zimske Olimpijske Igre su bez sumnje najbolja stvar koja se desila našem gradu.

Na ceremoniji zatvaranja ZOI tadašnji predsjednik Međunarodnog Organizacijskog Komiteta Juan Antonio Samaranch je rekao kako je Sarajevo najbolji organzator ZOI u historiji Igara.

jasamaranch.jpg

Igre su među učesnicima, a i među gledateljima ostale u vrlo dobrom sjećanju. Domaćinima je posebno bilo drago što je slovenski alpski skijaš Jure Franko osvojio srebrnu medalju u veleslalomu - prvu medalju koju će Jugoslavija dobiti na zimskim olimpijadama. Franka su Sarajlije na skijalištu bodrile s transparentima na kojima je pisalo Volimo Jureka, više od bureka.

Ipak, najveće zvijezde sarajevske Olimpijade su bili učesnici natjecatelja u umjetničkom klizanju. Najbolji dojam je ostavio britanski par Jayne Torvill i Christopher Dean koji su osvojili zlatnu medalju u plesu. Na Igrama je zlatnu medalju dobila i istočnonjemačka klizačica Katarina Witt koju je upravo sarajevska olimpijada učinila jednom od najvećih sportskih ikona kraja 20. vijeka.

olimpijada-sarajevo-84.jpg

ZOI 1984 se često smatraju najblistavijim trenutkom u historiji Sarajeva i Bosne i Hercegovine.

  • Organizacija 14. ZOI koštala je 142,6 miliona dolara, a polovina prihoda bila je ostvarena od prodaje prava na televizijski prijenos.
  • Ukupno je prodato 250.000 ulaznica, a samo u inostranstvu 200.000, dok su TV prijenos sarajevske "bijele olimpijade" pratile dvije milijarde ljudi.
  • Učestvovalo je 1.272 sportista iz 49 zemalja, a sa ZOI je izvještavalo preko 4.500 novinara.
  • Nakon 14. ZOI, Sarajevu je, uz olimpijske objekte, ostalo 2.850 novoizgrađenih stanova, više hotela a bilo je otvoreno i 9.500 novih radnih mjesta.
  • Izložba o olimpijskome Sarajevu obišla je 1.640 gradova bivše Jugoslavije i svijeta.

Olimpijski duh iz '84 još uvijek živi u ovom gradu i njegovim stanovnicima, uprkos generacijskim smjenama. Veoma smo ponosni na činjenicu da Sarajevo i danas služi kao primjer jednog od najboljih organizatora Zimskih Olimpijskih Igara cijelom svijetu.

SVIJET O OLIMPIJADI U SARAJEVU ...

  •  U Sarajevu sam ponovo rođen, a to moje novo rođenje je bilo 14. februara kada sam osvojio srebrenu medalju. A ta medalja je naša zajednička. Mada je Jugoslavija govorila da je njihova, moja Slovenija da je naša, ona je i bosanskohercegovačka ...JURE FRANKO
  • Olimpijske igre su svakom sportisti nešto posebno, pogotovo meni - tek sam postala punoljetna i kući sam se vratila sa zlatnom medaljom. I odjednom sam postala poznata u svojoj zemlji ... KATARINA WITT
  •  „SCWEITZER ILLUSTRIERTE“ Novinarka RENE MARGOT/NJEMAČKA

Sarajevo je, dakle, danas grad mladih,nauke, umjetnosti, sporta i prema tome idealan grad za Olimpijske Igre ... Modernih gradova ima svugdje u svijetu – SARAJEVO JE SAMO JEDNO.Otputujte tamo.Isplati se.Usvako doba godine.I zimi također. Ne zaboravite skije. Vidjećete,nismo vas zavaravali – ima u i oko Sarajeva ...  „

  •  „VUE TOURISTIQUE“ – ŽIZELA SEMENAJ

„Sarajevo je grad bogatih istorijskih tradicij, koji se dinamično razvija i čiji rukovodioci i stanovnici poštuju ostatke prošlosti i ponose se sadašnjim uspjesima. Oni rado otvaraju zamišljene kapije grada pažnji radoznalaca.“

  • NEW YORK TIMES

 „Kada se posljedni skijaš bude spustio, a olimpijska baklja ugasi, Sarajevo će imati novi zimski centar koji nema dugova i koji može da prodaje svoje kapacitete da bi privukao strane turiste, koji su dosad samo znali za plaže oko Dubrovnika“

„ Jugosloveni imaju nešto što mi nemamo – nevjerovatnu podršku koju je narod pružio Igrama. Mi nismo ni blizu tome da ostvarimo takav duh Igara. Upravo na tome ćemo raditi „ 

„Do nedavno, rijetko je ko htio da se prihvati domaćina za zimsku olimpijadu.Ali sada se šest zemalj abore da budu njeni domaćini.To nešto znači“ 

  • CHICHAGO SUN –TIMES/ FIL HERŠ

„To štoje predsjednik MOK-a, Juan Antonio Samaranch, proglasio ove Igre najbolje organizovanim u istoriji, nije samo kurtoazne zahvalnosti prema domaćinima. Ovdje se jednostavno nije mogao pronaći nijedan propust ... Bilo je 4.300 novinara i 1.500 takmičara. Hvala Jugoslavijo, za dobro obavljen posao „ 

  • LIST UNITA- SPECIJALNI IZVJEŠTAČ

„Doviđenja Sarajevo ... Snijega u Sarajevu i na njegovim planinama ima još veoma mnogo,ali snijeg će se istopiti, a Sarajevo ćemo dugo pamtiti... „ 

franko.jpg

- Horst FETEN, NOVINAR

„ Kad bih ja dijelio medalje ...  Medalju bih dao vozaču autobusa koji me je u PRESS CENTAR dovezao dva i po sata poslije ponoći i nastavio da radi narednog dana ... Dao bih je onim dvjema djevojkama koje su u to doba noći primal ei davale kapute na garderobi u restoranu PRESS CENTRA, čineći to s osmjehom ... Medalju bih dao i čovjeku što je u taj jutarnji sat praznio kontejnere za smeće ... Medalju bi dobio milicioner na raskršću kod PRESS CENTRA koji ne napušta svoje radno mjesto, na kome ne može popiti ni šoljicu tople kafe ...    Potrebne su medalje za sve one bez kojih Olimpijada ne bi bila moguća, za sve one koji su dragi i nekomplicirani i uvjek imaju vremena za osmjeh ... Bilo bi mi potrebno dvadeset hiljada medalja ... „   

BRANKO MIKULIĆ – PREDSJEDNIK ORGANIZACIONOG KOMITETA XIV ZOI

„Rečeno je da su ovo najbolje Olimpijske Igre. Stekli smo dragocjena iskustva i garantujem da će i buduće Igre kada ih dobijemo biti još bolje organizovane. Dakle, do viđenja Olimpijado!“ 

J.A. SAMARANCH

„ DO VIĐENJA DRAGO SARAJEVO!“

katarina-sa-zlatnom-medaljom.jpg 

Osvajači medalja

 

XIV. Zimske olimpijske igre

 

Mjesto

Država

Zlato

Srebro

Bronza

Ukupno

1

Istočna Njemačka

9

9

6

24

2

SSSR

6

10

9

25

3

SAD

4

4

0

8

4

Finska

4

3

6

13

5

Švedska

4

2

2

8

6

Norveška

3

2

4

9

7

Švicarska

2

2

1

5

8

Kanada

2

1

1

4

Njemačka

2

1

1

4

10

Italija

2

0

0

2

11

Ujedinjeno Kraljevstvo

1

0

0

1

12

Čehoslovačka

0

2

4

6

13

Francuska

0

1

2

3

14

Japan

0

1

0

1

Jugoslavija

0

1

0

1

16

Lihtenštajn

0

0

2

2

17

Austrija

0

0

1

1

  • Marja-Liisa Hamalainen je osvojila sve tri pojedinačne utrke u nordijskom skijanju.

  • Gaetan Boucher (Kanada) i Karin Enke (Istočna Njemačka) su osvojili po dva zlata u brzom klizanju, dok je ženski tim Istočne Njemačke osvojio devet od dvanaest mogućih medalja u tom sportu.

  • Biatlonac Eirik Kvalfoss iz Norveške je osvojio po jednu zlatnu, srebrnu i brončanu medalju.

  • Blizanci Phil i Stiv Mahre iz SAD-a su osvojili prvo i drugo mjesto u slalomu.
  • Jayne Torvill i Christopher Dean, plesni klizački par iz Velike Britanije, je svojim nastupom osvojio suce koji su im dali maksimalne ocjene za umjetnički dojam. Oduševljeni su bili i gledatelji, te je taj par ostao upamćen kao jednan od najomiljenijih i naimpresivnijih pobjednika u umjetničkom klizanju u olimpijskoj povijesti.
  • Na Igrama je zlatnu medalju dobila i istočnonjemačka klizačica Katarina Witt koju je upravo sarajevska olimpijada učinila jednom od najvećih sportskih ikona kraja 20. vijeka.

 

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!