Jevrejski studenti u Beču u petak su spriječili prvog krajnje desnog predsjednika donjeg doma austrijskog parlamenta da položi vijenac u znak sjećanja na nacistički pogrom Kristalne noći iz 1938., tvrdeći da zloupotrebljava sjećanje na žrtve.
Nakon što je euroskeptična, Rusiji naklonjena Slobodarska stranka (FPO) osvojila najviše mjesta na parlamentarnim izborima po prvi put u svojoj historiji u septembru, novi donji dom je prije dvije sedmice izabrao kandidata FPO Waltera Rosenkranza za svog predsjednika.
Oni koji su mu se protivili u parlamentu i čelnik tijela koje službeno zastupa austrijske Jevreje kažu da on nije prikladan kandidat zbog svog kontinuiranog članstva u krajnje desnom bratstvu i njegovih ranijih pohvala nacističkom tužitelju, za koje je Rosenkranz u međuvremenu kazao da su bile pogrešne.
Demonstranti, uključujući članove Austrijske unije jevrejskih studenata, držali su se za ruke kako bi formirali kordon oko spomenika holokaustu u istorikom središtu Beča gdje je Rosenkranz trebao položiti vijenac u službenom svojstvu. Držali su transparent na kome je pisalo: "Riječ onih koji poštuju naciste je bezvrijedna."
U napetom sukobu, demonstrant je rekao Rosenkranzu: "Ne želimo da pljujete našim precima u lice", na što je Rosenkranz odgovorio: "Vrijeđate me" dok je njegova policijska pratnja posmatrala.
Nakon što je prvo zamolio demonstrante da ustupe prolaz, Rosenkranz je rekao: "Popustit ću pred vašim nasiljem. Na silu me sprečavate da priđem."
Budući da je jevrejska vjerska zajednica (IKG), tijelo koje službeno predstavlja austrijske Jevreje, dugo odbijala održati sastanke sa zvaničnicima FPO-a, Rosenkranz nije prisustvovao zasebnoj ceremoniji Kristalne noći otprilike u isto vrijeme na drugom spomeniku holokausta.
Kristalna noć, ili noć razbijenog stakla, poznata u Austriji kao novembarski pogromi, bila je koordinirani val intenzivnog nasilja nad Jevrejima širom nacističkog Trećeg Reicha. Beč je bio glavno središte tog nasilja, s desecima uništenih sinagoga i molitvenih domova i opljačkanim hiljadama jevrejskih trgovina.
Počelo je 9. novembra 1938., otprilike osam mjeseci nakon što je nacistička Njemačka anektirala Austriju.
Protest u petak održan je dok stranka koja je bila drugoplasirana na izborima u septembru, konzervativna Narodna stranka, vodi koalicijske pregovore s trećeplasiranim Socijaldemokratima s ciljem formiranja trostranačke vlade bez FPO, koji je taj plan označio kao “koalicije gubitnika”.
FPO je osnovan 1950-ih pod čelnikom koji je bio viši SS oficir i nacistički poslanik, prenosi Reuters.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.