Izraelska vojska saopćila je da je u srijedu pucala iz oružja u blizini diplomatske delegacije koja je, kako tvrde, skrenula s odobrene rute u okupiranoj Zapadnom obali.
Diplomatski izvori navode da su u delegaciji bili i evropske diplomate koji su posjetili grad Dženin na Zapadnoj obali.
Vojska je navela da je „delegacija skrenula s odobrene rute i ušla u područje u kojem nisu bili ovlašteni biti“, te da su vojnici ispalili „upozoravajuće hitce kako bi ih udaljili.“
Nije bilo izvještaja o povrijeđenima ili materijalnoj šteti, navodi vojska.
Šefica vanjske politike Evropske unije Kaja Kallas, izjavila je da je upoznata sa incidentom koji se dogodio tokom posjete diplomata, a koju je organizirala Palestinska uprava.
- Urgiramo na Izrael da istraži ovaj incident i da se odgovorni za njega, kao i za bilo kakve prijetnje diplomatama, pozovu na odgovornost - rekla je Kallas.
Špansko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da je među grupom diplomata bio i jedan Španac koji nije povrijeđen.
- U kontaktu smo s drugim zemljama čije su diplomate tamo kako bismo zajednički koordinirali odgovor na ono što se dogodilo, što snažno osuđujemo - navodi se u saopćenju.
Italijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani najavio je na X platformi da će izraelski ambasador u Rimu biti pozvan na objašnjenje.
Video snimci na izraelskoj televiziji prikazuju kako ljudi trče prema vozilima sa diplomatskim registarskim tablicama dok se u daljini čuju pucnjevi.
Ministarstvo vanjskih poslova Palestinske uprave navelo je da je „delegacija obavljala zvaničnu misiju posmatranja i procjene humanitarne situacije i dokumentiranja kontinuiranih kršenja prava koje vrši Izrael“.
Ministarstvo je ocijenilo postupke izraelske vojske kao kršenje međunarodnog prava.
Izraelska vojska je od januara pokrenula operaciju u gradu Dženinu „s ciljem uklanjanja militanata“, pri čemu je ubila desetine Palestinaca i uništila mnoge kuće na Zapadnoj obali.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.