Narodni komitet za razvoj naroda (CISP), NVO RE.TE.ONG i Save the Children, organizacije koje u BiH provode projekte podržane sredstvima italijanske vlade, udružile su napore da bi odgovorili na potrebe bh. građana uzrokovane pandemijom koronavirusa, uz podršku Ambasade Italije u BiH i Razvojne agencije Italije (AICS).
Ambasador Italije u BiH Nicola Minasi kaže da je Bosna i Hercegovina bila jedna od prvih država koja je ponudila solidarnost Italiji u najtežim danima pandemije.
- Danas naša država uzvraća solidarnost, integriranim i prilagođenim programom s konkretnim inicijativama - rekao je predstavljajući program inicijativa za zdravstvenu saradnju Italije i BiH u borbi protiv koronavirusa.
U koordinaciji s Ujedinjenim narodima, a na temelju posebnih zahtjeva vlasti BiH i zdravstvenih djelatnika, Italija je ponudila usluge svoja dva vojna doktora EUFOR-ALTHEA misiji u Bosni i Hercegovini.
- Dva liječnika koja su već iskusila epidemiološke reakcije bit će na usluzi Europskim snagama, direktno surađujući s lokalnim vlastima i posjećujući bolnice.
Nadalje, ured Svjetske zdravstvene organizacije u Sarajevu, UN i Italijanska ambasada organizirale su video konferenciju između italijanskih stručnjaka za borbu protiv koronavirusa i bh. doktora i zdravstvenih djelatnika da bi podijelili iskustva i najbolje prakse - navodi se.
Kako se podsjeća u saopćenju za javnost, ambasador Minasi uručio je ministru zdravstva FBiH Vjekoslavu Mandiću 200 respiratornih maski, izrađene spajenjem običnih maski za ronjenje sa 3D printanim komponentama, zahvaljujući italijanskom dizajnu i radu italijanskih kompanija koje posluju u BiH.
Pod okriljem zajedničke kampanje #BeatingTogether, CISP, RE.TE. ONG, i Save the Children angažirali su se na dostavljanju humanitarne pomoći. Prvi paketi, s prehrambenim i higijenskim artiklima, već su stigli na adrese ugroženih porodica u BiH, uz prateće edukativne materijale o zaštiti od zaraze.
Te aktivnosti bit će nastavljene da bi se pomoglo stanovništvu da prebrodi ovaj težak period.
Koristeći iskustva italijanskih bolnica te organizacije prevele su nekoliko sanitarnih i medicinskih protokola o tome kako se boriti protiv COVID-19 unutar bolnica.
Ti protokoli bave se različitim ključnim aspektima u borbi protiv pandemije. Od načina liječenja pacijenata po njihovom dolasku u bolnice, do preporuka za farmaceutske tretmane u ovisnosti od simptomatologije pacijenata.
Ti se protokoli distribuiraju doktorima i zdravstvenim radnicima u bolnicama širom Bosne i Hercegovine u saradnji s Ujedinjenim narodima i uredom Svjetske zdravstvene organizacije u Sarajevu.
CISP u BiH provodi projekt Biološka raznolikost za lokalni razvoj. Inovativni model participativnog upravljanja zaštićenim pejzažom Konjuh u Bosni i Hercegovini/BioSvi, čiji je cilj jačanje zaštite i valorizacije okoliša i biološke raznolikosti, promicanje socijalne uključenosti i jačanje održivog ekonomskog razvoja.
RE.TE. ONG u BiH se angažirao na unaprjeđenju zdravstvenog sistema za liječenje bolesti raka, uvodeći medicinske i preventivne EU standarde kroz trenutni projekt 'Od svjesnosti do zaštite: žene nosioci prava na zdravlje u Bosni i Hercegovini'.
- Save the Children u BiH provodi Projekt Inkluzija za sve - inkluzivno obrazovanje za svu djecu u Bosni i Hercegovini u Tuzlanskom kantonu, čiji je cilj omogućiti djeci s poteškoćama razvoj punih potencijala i potpuno uživanje prava na obrazovanje i socijalnu uključenost - navodi Save the Children.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.