Libija i Italija potpisale su u utorak nekoliko sporazuma koji pokrivaju sektore uključujući razvoj, ulaganja i infrastrukturu, s ciljem jačanja saradnje između dvije mediteranske države.
Sporazume su potpisali premijer Abdulhamid Dbeibah i njegova italijanska kolegica Georgia Meloni tokom Italijansko-libijskog poslovnog foruma koji se održava u glavnom gradu Tripoliju nakon desetogodišnje pauze.
Libija se još bori da se oporavi od višegodišnjih sukoba nakon pobune 2011. koju je podržao NATO i kojom je svrgnut dugogodišnji čelnik Moamer Gadafi.
Zemlja je i dalje podijeljena između vlade Dbeibaha koju priznaju Ujedinjene nacije i suparničke vlasti na istoku koju podržava vojni moćnik Khalifa Haftar.
Dbeibah je rekao da su dogovori "nova prilika za podršku nacionalnoj privredi”, najavljujući povratak letova ITA Airwaysa u decembru i ukidanje ograničenja putovanja za italijanske poslovne ljude.
Također je najavio nastavak megaprojekta obalnog autoputa, rute koja se proteže oko 1.800 kilometara od libijske granice s Tunisom na zapadu do Egipta na istoku.
Italija je u saopćenju navela da želi pomoći Libiji da postigne ekonomsku održivost.
Meloni je posjetu toj sjevernoafričkoj zemlji - njenu četvrtu otkako je preuzela dužnost - opisala kao "značajno bitnu".
Dvije su strane također potpisale sporazume o promicanju saradnje između malih i srednjih preduzeća te između libijskih i talijanskih banaka radi podsticanja stranih ulaganja, tvrde talijanski zvaničnici.
Dodatni sporazumi pokrivaju zdravstvo, trgovinu i transport, ali konkretni detalji ugovora nisu otkriveni.
Italija je i dalje najveći trgovinski partner Libije, a trgovina između Rima i Tripolija premašila je 10 milijardi eura u 2022. godine, prema službenim podacima.
Sporazumi dolaze kao dio italijanskog "Matteijevog plana" za Afriku, djelimično usmjerenog na smanjenje neregularne migracije iz Afrike putem ulaganja u kontinent.
Plan je nazvan po Enricu Matteiju, osnivaču italijanske energetske kompanije Eni. Pedesetih godina 20. stoljeća zalagao se za saradnju s afričkim zemljama na razvoju njihovih prirodnih bogatstava.
Migracije su ključno pitanje između dviju zemlje jer je Libija postala ključna lansirna rampa za migrante uglavnom iz zemalja subsaharske Afrike, a Italija im je često početna destinacija, prenosi AFP.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.