[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/21\/l-8944c2aec2313b29cc23adf2a3fdff6e.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/21\/100x73\/l-8944c2aec2313b29cc23adf2a3fdff6e.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/21\/l-8944c2aec2313b29cc23adf2a3fdff6e.jpg","size":"95.74","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Iskorak ka ranom prepoznavanju poteškoća u razvoju i boljim uslugama za djecu u Livnu, Mrkonjić Gradu i Sanskom Mostu

U okviru projekta „Unapređenje društvene kohezije kroz saradnju u oblasti pružanja lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini“ (SPSC), 24 stručnjaka iz oblasti socijalne zaštite, zdravstva i obrazovanja unaprijedili su svoje vještine za pružanje kvalitetnije podrške razvojnim potrebama djece.

Kroz specijalizovane treninge organizacije EDUS - Edukacija za sve, stručnjaci su dobili alate za bolje prepoznavanje i adresiranje razvojnih izazova kod djece u lokalnim zajednicama.

Socijalna radnica u JU „Centar za socijalni rad“ Sanski Most Aida Imamović-Mujagić naglasila je značaj ovih edukacija.

- Prvi dio edukacije, koji je okupio stručnjake različitih profesija poput odgajatelja, medicinskog osoblja, socijalnih radnika i pedagoga, imao je izuzetno pozitivan učinak. Osim što nas je povezao kao profesionalce sa zajedničkim ciljem - prepoznavanjem odstupanja u razvoju djece - edukacija nam je pružila alate za sveobuhvatnu podršku - navela je Imamović-Mujagić.

Prema njenim riječima, to ne samo da doprinosi efikasnijem pružanju usluga, već i značajno poboljšava kvalitet života djece i njihovih porodica.

- Rano prepoznavanje poteškoća u razvoju i pravovremena intervencija ključni su za uspješan tretman. Edukatori iz EDUS-a na profesionalan i pozitivan način, kroz direktan rad s djecom, pomogli su nam da bolje razumijemo potrebe djece, naučimo ih pohvaliti i indirektno ih motivišemo za dalji razvoj i rast - poručila je Imamović-Mujagić.

Tokom treninga, stručnjaci su učili o alatima kao što su EDUS Razvojne Bihevioralne Skale-II (RBS-II), prvi validirani instrument u BiH za skrining djece od rođenja do školske dobi. Obuka je uključivala i tehnike za prilagođavanje nastavnog sadržaja u vrtićima i školama, s ciljem osiguravanja inkluzivnog obrazovanja i podrške, saopćeno je iz Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP).

Stručnjaci su sada opremljeni materijalima za skrining i didaktičkim alatima, što će omogućiti primjenu stečenih znanja u svakodnevnom radu. Očekuje se da će više od 100 djece i njihovih porodica iz Livna, Mrkonjić Grada i Sanskog Mosta osjetiti benefite kroz unaprijeđene usluge u centrima za socijalni rad, domovima zdravlja i vrtićima.

Projekat SPSC zajednički provode Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u ime Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, uz podršku Fonda za izgradnju mira Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (PBF).

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!