Postojanje bescarinskih barijera predstavlja veliki problem za bolju privrednu saradnju u regionu zapadnog Balkana, ocijenio je u izjavi za Fenu Predsjednik uprave AS Group, koji učestvuje na Ekonomskog forumu jugoistočne Evrope u Washingtonu, koji su u Kongresu SAD organizirali Transatlantska mreža lidera i Evropski centar Atlantskog vijeća iz Washingtona.
Ako se gleda trenutna ekonomska saradnja u regionu veliki problem predstavljaju bescarinske barijere.
- Mi imamo potpisan CEFTA ugovor za države koje nisu u Evropskoj uniji. Međutim, puno je tih bescarinskih barijera gdje kompanije iz BiH teško dolaze na druga tržišta iz razloga što pojedine države uvode te bescarinske barijere i onemogućavaju plasman naših proizvoda na ta tržišta - kaže Hrvić.
Navodi da je bilo mnogo razgovora, upita, ali, nažalost, do sada nisu imali konkretnih odgovora i konkretne pomoći od bh. vlasti.
Pojašnjava da ove barijere uključuju razne dodatne preglede, neke dodatne analize. Jednom je njegova kompanija čak imala analizu na radioaktivnost robe. Zatim su tu dodatna skladištenja, istovari i utovari roba na granici koje treba platiti.
- Znamo doći u situaciju gdje nas bescrinske barijere koštaju 10 posto i više od vrijednosti robe što nekad zna biti u visini carine - kaže Hrvić.
Komentirajući prijedlog iznesen na Forumu da se u procese evropskih integracija uključe i ljudi iz privatnog sektora, Hrvić kaže da bi to svakako koristilo i privrednicima i ljudima koji su uključeni u te procese.
- Mi znamo sa terena koji su to problemi, šta bi se moglo popraviti... Puno je tih problema koji bi se mogli veoma lako riješiti. Mi se ne bojimo tog otvorenog tržišta - zaključio je Hrvić.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.