Zahtijevamo da društvene mreže poštuju zakone država u kojima ostvaruju profit, izjavio je za Fenu Specijalni predstavnik za antisemitske, antimuslimanske i druge oblike vjerske netrpeljivosti i zločina iz mržnje pri Vijeću Evrope Daniel Holtgen.
Nakon nedavnih napada na zgradu Kapitola u SAD-u, u kojima su važnu ulogu igrale društvene mreže, mnoge evropske država i EU institucije pokušavaju kreirati pravni okvir za regulaciju govora u virtualnom prostoru pri čemu, istovremeno, ulažu napore da zaštite slobodu govora uz izbjegavanje cenzure.
Tim povodom, Holtgen je kazao da je potrebno buditi svijest o širenju ilegalnog govora mržnje, poput negiranja holokausta.
- Smatram da nam je neophodno da institucije i međunarodne organizacije imaju sve više aktivnosti po ovom pitanju. Na taj način će više ljudi biti uključeno u te procese i to će pomoći u podizanju svijesti - rekao je Holtgen za Fenu.
Upitan kako vidi situaciju s regulisanjem društvenih medija u narednih pet godina, izrazio je dozu optimizma.
- Već je došlo do velikih poboljšanja. Ako budemo imali stroge zakone, platforme društvenih mreža će početi reagovati na odgovorniji način jer će biti suočene sa sankcijama ukoliko to ne budu radile - poručio je on.
Napomenuo je da je društvenim mrežama bitna reputacija zbog korisnika i da je to jedan od elemenata kojima se mogu primorati da budu odgovorniji u smislu sadržaja koje će dopuštati na svojim platformama.
- Sve što želimo i što zahtijevamo je to da društvene mreže poštuju zakone zemalja u kojima ostvaruju profit i da preuzmu odgovornost za sadržaj koji se nalazi na njima - zaključio je Holtgen u izjavi za Fenu.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.