" Hortiterapija predstavlja ciljano korištenje prirode za terapetsko djelovanje, ona je praiskonski metod terapije.Koristimo njene benefite za poboljšanje opšteg stanja našeg organizma. Organizovali smo radionice s djecom, studentima, uskoro namjeravamo i sa građanima treće životne dobi. Svi smo mi korisnici hortiterapije", kaže Selma Haračić-Berbić, doktorantica iz oblasti hortikulture i biljne proizvodnje, te začetnica primjene hortiterapije u BiH.
Kao voditeljica pionirskog projekta "Hortiterapija za najmlađe" koje je još 2018. provelo udruženje Pozitivne vrijednosti u vrtiću Mladost u Kaknju uz podršku UNDP-a , u okviru aktivnosti koje je osmislila sa timom stručnjaka, načinio se specijalni mobilijar za djecu koja su učila o prirodi i njenom očuvanju, zajedništvu, inkluziji, timskom radu. Održala je i radionice sa studentima Univerziteta u Sarajevu , a uskoro planira i za naše građane treće životne dobi.
U pripremi je i knjiga koja će biiti svojevrsni priručnik , gdje su autori, uz Haračić-Berbić i dr. Nermin Potur, specijalista dječije fiskalne terapije, Amela Ivković O'Reilly, dipl. nutricionista. Autori povezuju sport, prirodu i hranu kao osnovu zdravlja djeteta a namijenjena je za mlađe, za terapeute, roditelje. Priručnik je to sa konkretnim vježbama i savjetima.
Detaljnije o svemu pogledajte na :
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.