[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/08\/18\/l-a71220eb320fbd5d498709ffcebe5864-1.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/08\/18\/100x73\/l-a71220eb320fbd5d498709ffcebe5864-1.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/08\/18\/l-a71220eb320fbd5d498709ffcebe5864-1.jpg","size":"55.47","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / BiH

HAMZA VIŠĆA O ZUKANU HELEZU: Bojim se da ne izgori na tri fronta. On je puno ubojitiji na svom terenu, a to je ...

Ono što zabrinjava je da zapravo nema dijaloga ni u politici ni bilo gdje. Prisutna je ogromna polarizacija, a kompromis se smatra znakom slabosti. Iako to i nije neka utjeha djeluje i da je zapadni svijet postao plodno tlo za populiste, maksimalističke zahtjeve i agresivnu retoriku. Ali mi smo ipak u težoj situaciji. Kako „spustiti“ loptu a pritom objasniti narodu da je to znak razuma, a ne popuštanja? Kako, naprimjer, ne ignorisati helikopter vlastite države za gašenje požara u Trebinju- po cijenu i da sve izgori, a tražiti helikoptere od susjedne države? Kako da prestanu ove razne igre sa živcima i životima građana, dobrima, pitali smo Hamzu Višću, vojnopolitičkog analitičara.

-U ovdašnjoj politici dijalog traje dok se ima čime trgovati, a za 30 godina prodano je gotovo sve. Ostala je samo porodično srebro, dakle državna imovina. Od dijaloga se bježi i zbog činjenice da se za dijalog morate pripremiti, oznojiti i sebe i stolicu, na kraju krajeva, trebate znati o čemu razgovarate. Iz tih razloga trenutna vlast je mnoga pitanja, rekao bih krucijalna za sigurnost i budućnost zemlje, gurnula pod tepih. Da ne bude zabune, ni oni prije njih se nisu naročito proslavili. Recimo, pitanje ulaska u NATO je načeto promjenom ne samo naziva Komisije za ulazak u Alijansu, nego i promjenom naziva dokumenta koji šalje učesnica Akcionog plana za članstvo (Godišnji nacionalni program je postao Program reformi). Ovi sada ne šalju ni taj Program, a kamo li da se nešto iz njega implementira. Čak ni u odbrambenom sektoru. A što se tiče spuštanja lopte, trebamo ministre protjerati sa društvenih mreža i vratiti ih njihovom osnovnom poslu. Od političara treba zahtijevati stalni rad na izgradnji i održavanju političke sinergije i volje. Na primjer, trebamo od EU i NATO tražiti da nam ne gledaju kroz prste i ne spuštaju kriterije za ulazak u ta dva briselska kluba. Da se Ministarstvo odbrane jednom izborilo da se uradi Strateški pregled odbrane, mogao se uraditi sistem gašenja požara koji bi efikasnije koristio domaće resurse. Tu je NATO bio nepotrebno popustljiv pa se zadovoljio Pregledom odbrane, koji usko posmatra samo Oružane snage.

Kada je riječ o strukturama koje trenutno oblikuju sve političke i ekonomske procese u zemlji iz igre je ispala SDA, dok su HDZ i SNSD ostali gdje jesu. Novi igrač(i) su iz Trojke. Kako ocjenjujete njihovo dosadašnje djelovanje, a pogotovo ministra odbrane?

-Malo je igrača u Trojci koji i ranije nisu bili u ili oko vlasti tako da im opetovano podsjećanje na promašaje SDA i DF nije neki alibi. Istina je da mi odavno nemamo državnika u politici, pa otuda i odsustvo državotvornih tema. Što se tiče ministra odbrane, bojim se da ne izgori na tri fronta – da vodi ministarstvo, dopredsjedava Vijećem ministara i bije bitku unutar svoje partije za predsjedničku poziciju. Uz to, pristao je da protiv separatističkih politika vodi rat u medijima i na društvenim mrežama na kojima je, recimo Dodik, svoj na svom. Gospodin Helez je puno ubojitiji na svom terenu. Ne, ne mislim na ulogu portparola namjenske industrije, mislim na ulogu ministra odbrane. Ako do sada nije bio ubjedljiv u zahtjevima za modernizaciju Oružanih snaga, neka na osnovu Deklaracije nedavnog NATO samita, a ona je puna poruka Bosni i Hercegovini, traži povećanje budžeta na osnovu potrebe za novim planovima odbrane, novom strukturom i novim naoružanjem i sredstvima za Oružane snage. Iskustva rata u Ukrajini i mogući sukob o kojem se govori u deklaraciji se ne može voditi sa ovim OS BiH, pogotovo jer su izvan NATO-a. Nama za postizanje sposobnosti za suprotstavljanje hibridnom ratu, bez upotrebe konvencionalnog oružja trebaju, uz svu pomoć NATO-a, desetine miliona eura. Odmah.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!