[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/05\/25\/l-150b0bb59bce4ee37f99a15bb58b6f0a.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/05\/25\/100x73\/l-150b0bb59bce4ee37f99a15bb58b6f0a.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/05\/25\/l-150b0bb59bce4ee37f99a15bb58b6f0a.jpg","size":"74.09","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Regija

Giaufret: Dodatnih 30 milijuna eura pomoći EU za reformu javne uprave u Srbiji

Voditelj izaslanstva Europske unije (EU) u Srbiji Emaunele Giaufret kazao je da će EU do 2025. godine uložiti dodatnih 30 milijuna eura za provedbu mjera za poboljšanje administracije u Srbiji.

"EU će nastaviti pružati stručnu i financijsku podršku u procesu uspostavljanja inkluzivne, transparentne, otvorene, profesionalne, javne uprave u Srbiji orijentirane ka građanima. Najznačajnija pomoć reformi javne uprave u idućem razdoblju je sektorska proračunska podrška od 30 milijuna eura, čiji cilj je dodatno podržati provedbu konkretnih mjera reforme 2023.-2025.", kazao je Giaufret.

Prema njegovim riječima, nakon devet godina podrške reformi javne uprave u Srbiji u vrijednosti od 214 milijuna eura, može se uočiti niz pomaka, i to u pružanju usluga, posebno u e-uslugama za građane i gospodarstvo.

"Međutim, mora se reći kako još treba poduzeti niz aktivnosti i da je neophodan daljnji napredak u ovoj oblasti, kao što su planiranje i upravljanje kapitalnim investicijama ili depolitizacija visoke državne službe. Stoga je od velikog značaja da se ovaj proces reformi nastavi", rekao je Giaufret.

Giaufret je u intervjuu za Betu kazao da je EU, zajedno s Organizacijom za ekonomsku suradnju i razvoj utvrdila nekoliko načela javne uprave koja služe kao obrazac onoga što dobra uprava podrazumijeva u smislu učinkovitosti, slobode upliva politike, transparentnosti i odgovornosti prema građanima.

Pored učinkovitijih usluga za građane i gospodarstvo, reforma javne uprave, ukazao je, treba pripremiti srpsku administraciji i za preuzimanje važnih obveza koje su sve zemlje imale u pretpristupnoj i postpristupnoj fazi pridruživanja EU.

"To znači da se, kada postane dio EU, od Srbije očekuje da bude sposobna obavljati dužnosti koje svaka država članica ima kao rezultat pristupanja Uniji, kao i da posjeduje administrativne kapacitete da ostvari korist od toga što je dio EU" , kazao je Giaufret.

Giaufret je kazao da iako je Srbija ostvarila značajan napredak u pružanju usluga i unaprijedila neke aspekte upravljanja ljudskim resursima, također postoji prostor za dalja unapređenja u mnogim oblastima.

Srbijanska ministrica za europske integracije Tanja Miščević kazala je da je cilj reforme da državna uprava prestane biti monopol upravljačkog sustava države, već da postane servis građana i gospodarstva, odnosno da je nužna njena profesionalizacija i depolitizacija, a da u tom procesu Srbija kao najvećeg suradnika ima u EU.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!