[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/04\/l-141990c00a8445f312736f517c97ad40.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/04\/100x73\/l-141990c00a8445f312736f517c97ad40.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/04\/l-141990c00a8445f312736f517c97ad40.jpg","size":"78.28","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Francuski i španski poljoprivrednici blokirali granicu pred evropske izbore

Španski i francuski farmeri blokirali su u ponedjeljak puteve duž granice kroz Pirineje uoči izbora za Evropski parlament u znak protesta protiv, kako kažu, nelojalne konkurencije izvan Evropske unije.

Ranije ove godine, farmeri su sedmicama ometali puteve u zemljama širom EU, rekavši da se suočavaju sa rastućim troškovima i porezima, birokratijom, prekomjernim ekološkim propisima i nelojalnom konkurencijom od uvoza jeftine hrane.

S obzirom na to da se predstoje izbori za Evropski parlament od 6. do 9. juna, francuski i španski farmeri koristili su desetine traktora da blokiraju obje strane granice na autoputu AP-8 u Baskiji i autoputu AP-7 u Kataloniji.

- Pošto imamo evropske izbore, hajde da vidimo da li naši političari ozbiljno shvataju sektor i slušaju naše zahtjeve - rekao je za Reuters španski farmer Josep Juscafrase (54).

Nedjelje protesta poljoprivrednika primorale su EU u maju da produži subvencije za šest mjeseci kako bi podržala poljoprivredni sektor 27-članog bloka.

Evropska unija je također ublažila dijelove svoje vodeće ekološke politike Zelenog dogovora, uklonivši cilj smanjenja emisija iz poljoprivredne proizvodnje iz svoje klimatske mape za 2040. godinu.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!