[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/08\/16\/rijekebih-suhakorita.png","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/08\/16\/100x73\/rijekebih-suhakorita.png","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/08\/16\/rijekebih-suhakorita.png","size":"1,238.85","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Fotografišite suha korita - spasimo rijeke Bosne i Hercegovine

 Koalicija za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine uputila je poziv građanima da fotografišu suha korita rijeka širom zemlje kako bi pomogli u očuvnju rijeka. 

Pozvali su zaintetersovane da posjete rijeku s niskim vodostajem, fotografišiu se zajedno sa suhim koritom ili snime kratki video (30 sekundi), fotografiju i/ili video s pratećim kratkim tekstom o tome zašto su im rijeke važne pošalju na [email protected] ili u inboks Facebook stranice Koalicija za zaštitu rijeka BiH, te da koriste heštegove #SuhaKoritaRijekaBiH i #epp prilikom dijeljenja fotografija i videa na ličnim profilima.

Dodaju da u ljetnim mjesecima, kada je sezona kupanja u rijekama, ljudi sve više nailaze na zabrinjavajuće niske vodostaje, često i isušena korita. Po mišljenju ekologa, za to su krivi operatori malih hidroelektrana a nedostatak kapaciteta Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH ne doprinosi da se ovaj problem riješi.

Koordinator Koalicije za zaštitu rijeka u BiH Miloš Orlić podsjetio je na rijeku Ugar koja već godinama unazad, nakon stavljanja u pogon niza malih hidroelektrana, više liči na neki potok, što je zaista tužno.

- Brojne hidroelektrane u našoj zemlji ne održavaju odgovarajući vodostaj i zato, pogotovo tokom ljetnjih mjeseci, imamo potpuno isušena korita. Takva praksa ima ogroman negativni uticaj na ekosistem, biodiverzitet, ali i na lokalne zajednice. Jedno od rješenja svakako jeste koncept ekološki prihvatljivog protoka - izjavio je Orlić.

Zbog propusta u zakonodavstvu, brojne rijeke u Bosni i Hercegovini nemaju dovoljno visok vodostaj. Uprkos prethodnim obećanjima, nadležna ministarstva u RS i FBiH nisu uspjela izaći na kraj s planovima za izgradnju hidroelektrana koji prijete da unište rijeke.

Danas operatori ovih postrojenja mogu preusmjeriti čitav riječni tok u cijevi, ostavljajući korita rijeka potpuno suhim, saopćeno je iz Koalicija za zaštitu rijeka BiH.

- Situacija u Bosni i Hercegovini je bez presedana; ne postoji druga zemlja u Evropi bez ikakvih pravila o ekološki prihvatljivom protoku, a najviše koristi od ove situacije imaju operatori hidroelektrana. Ovom prilikom pozivamo ministarstva da sastave obavezujući plan za primjenu sistema praćenja i da urede legislativu vezanu za ekološki prihvatljiv protok - izjavila je ekspertica Zuzana Vachunova. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!