[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/06\/14\/gdjesurijecinedostatne.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/06\/14\/100x73\/gdjesurijecinedostatne.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/06\/14\/gdjesurijecinedostatne.jpg","size":"320.69","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

Fotografije Almina Zrne o Murtićevoj izložbi u Vijećnici

Izložba fotografija Almina Zrne "Edo Murtić - Gdje su riječi nedostatne" posvećena istaknutom hrvatskom slikaru, grafičkom dizajneru, kazališnom scenografu i akademiku, otvorena je u četvrtak u sarajevskoj Vijećnici,

Postavka prati ideju, nastanak i realizaciju jednog od najznačajnijih kulturno-umjetničkih događaja u poslijeratnom Sarajevu - izložbu radova Ede Murtića, koja je održana 2008. godine u prostoru tada razrušene Vijećnice.

Fotografije Almina Zrne, koje ujedno čine i opus njegove prve monografije pod nazivom "Vijećnica", svjedok su ovom umjetničkom doživljaju.

Postavku je otvorio Almin Zrno i podsjetio sve prisutne na značaj kulture sjećanja i njenog njegovanja. Od završetka opsade Sarajeva, Vijećnica je ugostila mnoge umjetnike koji su u njoj nalazili inspiraciju za stvaranje, sanjanje i promišljanje o boljem i sadržajnijem sutra.

Izložba radova Ede Murtića, ali i drugih velikana umjetnosti, bila je od iznimne važnosti za likovnu scenu poslijeratnog Sarajeva. Uporedo je realizirano i duhovno i arhitektonsko obnavljanje Vijećnice.

Posjetioci su imali priliku pogledati  i dokumentarni film redateljice Ines Tanović "Edo Murtić u Sarajevu". Predstavljen je i izložbeni katalog unutar kojeg se nalazi tekst Slobodana Samardžića Sama, kustosa ove izložbe.

Riječ je o stalnoj postavci radova, te će ona dodatno obogatiti kulturno-umjetničku, ali i turističku ponudu Sarajeva.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!