EDMONTON, 17.05.2016
km.
Još 12.000 ljudi je obaviješteno da treba da napuste kanadske naftne kampove u blizini kanadskog grada Fort McMurray u kome je izbio požar početkom ovog mjeseca.
Regionalni zvaničnik rekao je za BBC da je u ponedjeljak naređena evakuacija 8.000 ljudi zbog predostrožnosti, a 4.000 ljudi je ranije obaviješteno da moraju da se isele.
U velikom požaru je uništeno oko 2.400 objekata.
Veći požari trenutno gore van grada, ali ponovo prijeti opasnost gradskom području.
Vatra i dalje gori na oko 2.410 kvadratnih kilometara, a predviđa se da neće biti ugašen još nekoliko nedjelja.
BBC izvještava da je jedan broj radnika naftnih kompanija počeo da se vraća u objekte na sjeveru i jugu grada, u kanadskoj pokrajini Alberta, kako bi ponovo pokrenuli proizvodnju.
Zvaničinicu su, međutim, u ponedjeljak upozorili da je požar počeo da se kreće brzinom od 30 do 40 metara u minuti ka sjevernom dijelu ovog grada.
Region je pojačao je danas mjere predostrožnosti i evakuiarani su svi radnički kampovi na naftnim platformama sjeverno od grada Fort McMurray.
Problem predstavljaju gust dim i pepeo u širem području oko grada koji ometaju rad vatrogasnih ekipa, a topli i suhi vjetrovi doprinose širenju požara.
Ulažu se veliki napori kako bi se osposobile vitalne funkcije u gradu i kako bi se omogućio povratak 80.000 stanovnika.
Do sada je obezbjeđena struja, fabrika vode je počela s procesom prerade i osposobljen je aerodrom, navodi BBC.
Nepremostiv problem u ovom trenutku predstavlja zrak čija je zagađenost u ovom gradu na 38 nivou a dozvoljen maksimalan stepen zagađenja je deseti.
"Ovo je važna stavka zbog koje će radovi na sanaciji oštećenih objekata i gradskih funkcija kasniti i povratak stanovništva mora da se odloži", rekla je premijerka Alberte Rachel Notley.