[{"img":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/800x600\/no_photo.png","thumb":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/300x300\/no_photo.png","full":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/800x600\/no_photo.png","size":"118.35","dimensions":{"width":770,"height":460}}]

Fort McMurray - evakuacija još 12.000 ljudi, gori 2.410 kvadratnih km

EDMONTON, 17.05.2016

km.

Još 12.000 ljudi je obaviješteno da treba da napuste kanadske naftne kampove u blizini kanadskog grada Fort McMurray u kome je izbio požar početkom ovog mjeseca.

Regionalni zvaničnik rekao je za BBC da je u ponedjeljak naređena evakuacija 8.000 ljudi zbog predostrožnosti, a 4.000 ljudi je ranije obaviješteno da moraju da se isele.

U velikom požaru je uništeno oko 2.400 objekata.

Veći požari trenutno gore van grada, ali ponovo prijeti opasnost gradskom području.

Vatra i dalje gori na oko 2.410 kvadratnih kilometara, a predviđa se da neće biti ugašen još nekoliko nedjelja.

BBC izvještava da je jedan broj radnika naftnih kompanija počeo da se vraća u objekte na sjeveru i jugu grada, u kanadskoj pokrajini Alberta, kako bi ponovo pokrenuli proizvodnju.

Zvaničinicu su, međutim, u ponedjeljak upozorili da je požar počeo da se kreće brzinom od 30 do 40 metara u minuti ka sjevernom dijelu ovog grada.

Region je pojačao je danas mjere predostrožnosti i evakuiarani su svi radnički kampovi na naftnim platformama sjeverno od grada Fort McMurray.

Problem predstavljaju gust dim i pepeo u širem području oko grada koji ometaju rad vatrogasnih ekipa, a topli i suhi vjetrovi doprinose širenju požara.

Ulažu se veliki napori kako bi se osposobile vitalne funkcije u gradu i kako bi se omogućio povratak 80.000 stanovnika.

Do sada je obezbjeđena struja, fabrika vode je počela s procesom prerade i osposobljen je aerodrom, navodi BBC.

Nepremostiv problem u ovom trenutku predstavlja zrak čija je zagađenost u ovom gradu na 38 nivou a dozvoljen maksimalan stepen zagađenja je deseti.

"Ovo je važna stavka zbog koje će radovi na sanaciji oštećenih objekata i gradskih funkcija kasniti i povratak stanovništva mora da se odloži", rekla je premijerka Alberte Rachel Notley.

Podijelite ovaj sadržaj!