Delegacija Kantona Sarajevo danas je obilježila 33. godišnjicu ubistva sedmero djece u ulici Bakarevićeva na Bistriku, odajući počast nevinim žrtvama jednog od brojnih zločina počinjenih nad građanima Sarajeva tokom opsade grada.
Cvijeće su položili i počast odali članovi porodica ubijene djece, predstavnici Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva 1992–1995, Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo, delegacije Grada Sarajeva i Općine Stari Grad, učenici i profesori Srednje škole za saobraćaj i komunikacije, te Mjesne zajednice Bistrik.
Prisutnima se, uime organizatora, Kantona Sarajevo, ovim povodom emotivnim govorom obratila predstavnica Ministarstva zdravstva KS Amra Hadžimuratović-Čustović, koja je istakla da je granata ispaljena s agresorskih položaja Vojske Republike Srpske prije 33 godine zauvijek prekinula dječiju igru i ugasila sedam mladih života.
Podsjetila je da su tog kobnog dana, 26. juna 1993. godine, ubijeni: Nihada Ćatić, Velida Muftić, Senad Pliska, Almir Poturić, Sanjin Rustempašić, Sinanudin Šećerović i Belma Zijadić.
- Patnju njihovih roditelja niko ne može zamisliti, niti razumjeti njihov bol. Roditeljima upućujem duboko i iskreno ljudsko suosjećanje zbog nenadoknadivog gubitka - poručila je Hadžimuratović-Čustović.
U svom govoru naglasila je da ovo okupljanje nije samo čin sjećanja na sedmero djece ubijene u ulici Bakarevića, već i izraz poštovanja prema više od 1.600 ubijene djece Sarajeva i više od 11.000 građana koji su izgubili živote tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Podsjetila je da je hiljadudnevna opsada Sarajeva ostavila neizbrisive posljedice, ali i svjedočila hrabrosti, dostojanstvu i izdržljivosti njegovih građana.
- Moramo se ujediniti u osudi svakog zločina protiv djece i protiv čovječnosti. Moramo se založiti za pravdu koja mora biti zadovoljena. Budućnost Bosne i Hercegovine mora biti izgrađena na osnovama mira, međusobnog poštovanja i zaštite ljudskog dostojanstva. To je naša moralna obaveza prema svim žrtvama agresije na Bosnu i Hercegovinu, a posebno prema svakom djetetu koje je izgubilo život - poručila je.
Obilježavanje godišnjice proteklo je u dostojanstvenoj i emotivnoj atmosferi, uz zajedničku poruku da sjećanje na ubijenu djecu Sarajeva mora ostati trajna opomena i obaveza svih generacija da čuvaju mir, istinu i ljudsko dostojanstvo, saopćila je Služba za protokol i odnose s javnošću KS.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.