Najmanje devet osoba je ubijeno u novim izraelskim zračnim napadima na grad Gazu, prema palestinskim izvorima.
Devet Palestinaca je ubijeno, a 15 drugih je ranjeno u izraelskim zračnim napadima koji su ciljali četiri stambena stana u gradu Gaza rano u četvrtak ujutro - izvijestila je palestinska novinska agencija WAFA.
Među povrijeđenima je i devetogodišnja djevojčica, izvijestila je WAFA.
Glasnogovornik izraelske vojske rekao je na zahtjev da se izvještaji ispituju.
Primirje u Pojasu Gaze zvanično je na snazi od oktobra, ali izraelski napadi i oružani incidenti se i dalje redovno dešavaju.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu nedavno je najavio planove za proširenje vojne kontrole nad Pojasom Gaze sa sadašnjih 60% na 70% teritorije. Kada je primirje, dogovoreno uz posredovanje SAD-a, stupilo na snagu, Izrael je kontrolirao 53% obalnog pojasa.
Druga faza mirovnog plana koji je pokrenuo američki predsjednik Donald Trump poziva na razoružanje palestinske islamističke organizacije Hamas i postepeno povlačenje izraelskih trupa. Nakon toga slijedi obnova palestinske teritorije, koja je teško uništena u ratu.
Međutim, Hamas odbacuje razoružanje i uspio je učvrstiti svoju vlast u područjima koja su još uvijek pod njegovom kontrolom od početka primirja.
Visoki predstavnik za Gazu Nikolaj Mladenov izjavio je prošlog mjeseca da obnova Pojasa Gaze nije moguća bez razoružanja Hamasa.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.