[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/26\/l-93d20dea950747c1bb6a70e6643eecea.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/26\/100x73\/l-93d20dea950747c1bb6a70e6643eecea.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/26\/l-93d20dea950747c1bb6a70e6643eecea.jpg","size":"127.41","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Pozder o gradnji na izvoru Une: Ovo je životno pitanje za naše ljude i nećemo stajati po strani

Federalno ministarstvo okoliša i turizma saopćilo je da je odmah nakon saznanja o izgradnji mini hidroelektrane u blizini samog vrela rijeke Une na području Republike Hrvatske, kontaktiralo Nacionalni park Una. Iz Nacionalnog parka su alarmirali i nadležna kantonalna ministarstva, kao i inspekcije. Nakon intervencije i akta Federalnog ministarstva okoliša i turizma od 15. jula 2024. godine, inspekcijski nadzor su već 16. jula izvršili kantonalni inspektor za zašitu okoliša i građevinsko urbanistički inspektor, uz koordinaciju osoblja NP 'Una', te su konstatirali da nisu uočene nikakve promjene u boji vodotoka Une prije i poslije ušća Krke.  

- Mi smo odmah po saznanju da se u području vrela rijeke Une u Donjoj Suvaji općina Gračac u Republici Hrvatskoj, a u kontaktnoj zoni sa NP 'Una', odvijaju građevinski radovi na izgradnji mini hidroelektrane, reagovali prema državnom Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Oni su hitno, putem Ministarstva vanjskih poslova BiH, proslijedili dokumentaciju vlastima Republike Hrvatske i čeka se odgovor. Hrvatska strana je očito namjerno ili ne, propustila provesti postupak procjene uticaja na okoliš u prekograničnom kontekstu, što im je obaveza u ovom slučaju. Naime, bilo kakvi radovi na ovom izvoru podrazumijevaju izradu strateške procjene uticaja na okoliš u skladu s Konvencijom o procjeni uticaja na okoliš u prekograničnom kontekstu (Espoo konvencija) - izjavila je federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder. 

Također, iz Ministarstva navode da Konvencija o vodama, usvojena 1992. godine u Helsinkiju, a koju je ratificirala Bosna i Hercegovina kao i zemlje EU, među njima i Hrvatska, propisuje nacionalne mjere i međunarodnu saradnju u području ekološkog upravljanja i zaštite prekograničnih površinskih i podzemnih voda.

- Vlasti Hrvatske moraju reagirati kako bi se poštivala Helsinška konvencija o vodama, a posebno i Konvencija o procjeni uticaja na okoliš u prekograničnom kontekstu, kao i drugi međunarodni propisi u ovoj oblasti, jer se mora štititi Una i njen vodotok i ekosistem koji su proglašeni Nacionalnim parkom u Bosni i Hercegovini - ističu iz Federalnog ministarstva.

Dodaju da su informisani da je i zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Jasmin Emrić postavio pitanje u Parlamentarnoj skupštini BiH o toj problematici.

- Ja danas idem za Bihać, sutra ću biti na lokalitetu i učinit ću sve s naše strane da zaštitimo Unu, njen vodotok i ekosistem. Vrlo aktivno i glasno za zaštitu Une uključili su se građani, nevladine organizacije i aktivisti i smatram ovo zajedničkom borbom. Hrvatska, kao zemlja EU, mora poštivati međunarodne konvencije, a vlasti Bosne i Hercegovine na sve načine moraju alarmirati vlast u Hrvatskoj, kao i EU. Ovo je životno pitanje za naše ljude i nećemo stajati po strani - zaključila je ministrica Pozder, saopćili su iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!