[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/06\/vaterpolo-na-oi-wwin-1.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/06\/100x73\/vaterpolo-na-oi-wwin-1.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/06\/vaterpolo-na-oi-wwin-1.jpg","size":"100.30","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Sport

RETROSPEKTIVA POBJEDE: Treće zlato Srbije na Olimpijskim igrama!

Još jedan vaterpolo turnir je odigran na Olimpijskim igrama, a što se tiče pobjednika, ništa se posebno nije promijenilo u odnosu na prethodna dva. Iako to na početku tako nije izgledalo, Srbija je uspjela da se izbori sa svim problemima, i da stigne do još jednog zlata. U vezi s ovom informacijom, dvije činjenice predstavljaju nevjerojatan uspjeh. Prva je ta da nakon prva dva kola gotovo nitko nije mogao da zamisli Srbiju na najvećem postolju na kraju Olimpijskih igara. A, druga je činjenica da je Srbija osvajanjem zlata u Parizu postala zemlja koja je tri puta uzastopno osvajala najznačajnije odličje na Olimpijskim igrama. Podsjetimo, vaterpolisti Srbije su bili prvo najbolji u Riju 2016. godine, a onda i u Tokiju 2021. godine, te je ovo treće zlato uspjeh s kojim se malo koja reprezentativna selekcija u bilo kojem sportu može podičiti, ne računajući SAD u košarci. Time je uspjeh srpskih vaterpolista još i veći.

screenshot-2024-09-06-124242.png

Sistem takmičenja

Na muškom vaterpolo turniru u Parizu učestvovalo je dvanaest reprezentacija. Pored domaćina Francuske, tu su bile još i selekcije Mađarske, Grčke, Hrvatske, Španije, Australije, SAD-a, Japana, Rumunije, Italije, Srbije i Crne Gore. Titulu je branila reprezentacija Srbije, ali nekog izrazitog favorita za osvajanje prvog mjesta nije bilo jer je sigurno pola od ovih reprezentacija pretendovalo na zlatnu medalju. Sve reprezentacije su bile podijeljene u dvije grupe po šest timova, a najbolja četiri timova su osiguravala prolaz u sljedeću fazu takmičenja, odnosno u četvrtfinale.

Grupa A

U grupi A takmičile su se selekcije Grčke, Italije, SAD-a, Hrvatske, Crne Gore i Rumunije. Osim Rumunije, sve ostale selekcije su imale dobre šanse da se nađu među četiri najbolje u ovoj grupi. U prvom kolu, Italija je pobijedila SAD sa 12:8, Hrvatska je bila bolja od Crne Gore sa 11:8, a Grčka je pobijedila Rumuniju sa 14:7. U drugom kolu, Italija je uspjela da savlada i Hrvatsku, a rezultat je bio 14:11. SAD su pobijedile Rumuniju sa 14:8, a u posljednjoj utakmici drugog kola, Grčka je nakon izvođenja peteraca bila bolja od Crne Gore rezultatom 17:16. U trećem kolu, Grčka je uspjela da dođe do još jedne pobjede, i to nad selekcijom SAD-a rezultatom 13:11. Hrvatska je pobijedila Rumuniju sa 11:8, a reprezentacija Crne Gore ni u ovom kolu nije imala previše sreće - opet je izgubila nakon izvođenja peteraca, što je malo ko i na sportskoj kladionici mogao da predvidi - ovaj put je to bilo od selekcije Italije, a rezultat je bio 11:9. U četvrtom kolu, Hrvatska je poslije velike borbe bila bolja od Grčke rezultatom 14:13 dok u preostale dvije utakmice nije bilo previše iznenađenja. SAD su pobijedile Crnu Goru rezultatom 12:7, a Italija je bila bolja od Rumunije pobijedivši je rezultatom 18:7. U posljednjem, odlučujućem kolu, Grčka je pobijedila Italiju sa 9:8, SAD su bile bolje od Hrvatske rezultatom 14:11, a Crna Gora je pobijedila Rumuniju sa 10:7. Na kraju je u ovoj grupi Grčka zauzela prvo mjesto iako je imala isti broj bodova kao i Italija. Presudila je činjenica da su Grci dobili Italijane u međusobnom duelu. Selekcija SAD-a je bila treća, a Hrvatska četvrta sa istim brojem bodova, ali sa porazom u duelu protiv SAD-a.

Grupa B

U grupi B pored selekcije Srbije takmičile su se i reprezentacije domaćina, Francuske, Španije, Australije, Mađarske i Japana. Srbija je startovala pobjedom protiv Japana u prvom kolu, ali je to bio meč za zaborav. Rezultat je bio 16:15 za Srbiju, ali je on izboren poslije velike borbe i nerviranja koje je malo ko mogao da predvidi. Japan i dalje nije selekcija protiv koje bi Srbija trebala da ima neki veći napor da je pobijedi, ali je u ovom meču pobjeda dovođena u pitanje. U drugom meču prvog kola, Španija je pobijedila Australiju sa 9:5, a Mađarska je bila bolja od Francuske sa 13:12. Drugo kolo je donijelo još jednu lošu igru selekcije Srbije. Ova selekcija je poražena od Australije sa 8:3, ali je to bio veoma bolan poraz jer se Srbija našla u jednom trenutku pred semaforom koji je pokazivao 6:0 za protivnika. Nakon ovakve dvije igre, mnogi su pomišljali da će Srbija doživjeti debakl na ovim Olimpijskim igrama, i da neće moći da prođe ni grupu, pa su se čekale preostale utakmice kako bi se vidjelo da li vaterpolisti Srbije mogu nešto više da urade. U drugom meču drugog kola, Francuska je pobijedila Japan sa 14:13, a u trećem susretu, Španija je bila bolja od Mađarske sa 10:7. U trećem kolu, Srbija je izgubila od Španije sa 15:11, ali je taj poraz donekle bio i očekivan, a Srbija je konačno pokazala nešto bolju igru u odnosu na prethodna dva kola. U trećem kolu Australija je pobijedila Francusku sa 9:8, a Mađarska je bila bolja od Japana sa 17:8. U četvtom kolu, Španija je bila uvjerljiva protiv Japana - rezultat je bio 23:8, Australija je bila bolja od Mađarske rezultatom 9:8, a Srbija je konačno ponovno pobijedila, i to Francusku sa 15:8. U petom kolu, Srbija je izgubila od Mađarske 17:13, ali je napredak u igri bio primjetan. Australija je izgubila od Japana sa 14:13, a Španija je pobijedila Francusku sa 10:8. Španija je u ovoj grupi zabilježila svih pet pobjeda, i bila je prva, druga je bila Australija sa istim brojem bodova kao i Mađarska, ali je bila ispred Mađarske jer ju je pobijedila u međusobnom duelu. Srbija je sa dvije pobjede i tri poraza zauzela četvrto mjesto, i na taj način se plasirala u četvrtfinale.

Završnica turnira

U četvrfinalu, Srbija je pobijedila Grčku sa 12:11, i to nevjerojatnim golom Nikole Jakšića u posljednjim trenucima meča! Ovo je bila njihova najbolja partija na turniru u kojoj je Srbija pokazala da ipak može da ostvari nešto više. U drugim duelima, Hrvatska je pobijedila Španiju sa 10:8, SAD su bile bolje od Australije nakon peteraca sa 11:10, a slična utakmica gotovo idealna za klađenje uživo je viđena i u duelu Mađarske i Italije jer je Mađarska nakon peteraca bila bolja rezultatom 12:10. U polufinalu, Srbija je bila i više nego sigurna protiv vaterpolista SAD-a pobijedivši ih sa 10:6, dok je Hrvatska bila bolja od Mađarske rezultatom 9:8. U borbi za treće mjesto, SAD su bile bolje od Mađarske rezultatom 11:8, i tako su osvojile treće mjesto. Srbija je stigla do još jednog zlata jer je u finalu bila bolja od Hrvatske rezultatom 13:11.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!