Veleposlanici članica Europske unije (EU) usvojili su jednoglasno dopune i izmjene u poglavlju 35 u pristupnim pregovorima sa Srbijom, koje se odnose na obveze za te zemlje koje proizlaze iz sporazuma koji su s Kosovom postignuti prošle godine u Bruxellesu i Ohridu.
U usuglašenom tekstu se između ostalog navodi da će unapređenje pregovora Srbije o pristupanju u EU biti vođeno napretkom Srbije u pripremama za pristupanje, "što će se posebno mjeriti u odnosu na kontinuirano angažiranje Srbije na vidljivom i održivom poboljšanju odnosa s Kosovom, kao i drugim zahtjevima sadržanim u točki 23 pregovaračkog okvira".
U tekstu u koji je Radio Slobodna Europa imao uvid također se ističe da Srbija treba u potpunosti provesti svoje obveze koje proizlaze iz Sporazuma o putu normalizacije odnosa između Kosova i Srbije, prema njegovom Aneksu za implementaciju, dogovorenom 18. ožujka 2023 godine.
"Sve rasprave u vezi s provedbom Sporazuma odvijat će se u okviru dijaloga uz podršku EU", stoji u usuglašenom tekstu izmjena poglavlja 35 u pregovaračkom okviru između Bruxellesa i Beograda.
Nakon odobrenja veleposlanika EU, Srbija će biti pismeno obavještena o izmjenama i dopunama pregovaračkog okvira.
Usvajanjem ove pozicije, obveze Srbije iz Briselskog i Ohridskog sporazuma postaju sastavni dio pristupnog procesa Srbije u EU.
Pregovarački okvir EU je osnovni dokument na kojem se odvija proces pregovora o članstvu sa zemljom kandidatkinjom. Poglavlje 35 u pregovorima o članstvu Srbije, obuhvaća i odnose s Kosovom.
EU je uvijek najavljivala da će obveze Srbije i Kosova iz dogovora koji su postignuti u dijalogu biti sastavni dio europskog puta za svaku zemlju. No kako Kosovo nema status kandidata, obveze iz dijaloga će biti obuhvaćene u posebnoj grupi za normalizaciju.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.