[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/07\/27\/the-eye-of-sauron.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/07\/27\/100x73\/the-eye-of-sauron.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/07\/27\/the-eye-of-sauron.jpg","size":"113.38","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Nauka i tehnologija

EU gradi Sauronovo oko s kojim namjerava pratiti opasnosti iz svemira

Europska komisija ne želi iznenađenja iz svemira ili Rusije i Kine, te će zbog toga krenuti u izgradnju dva sistema ranih upozorenja, od kojih je svaki zadužen za jedno od navedenih područja. Jedan nosi ime oca nordijskih bogova, a drugi najvećeg zla iz Tolkienovih trilogija Hobit i Gospodar prstenova.

Europska unija time ne želi više ovisiti o dobroj volji i tehnologiji SAD-a po tim pitanjima pa se, kako piše njemački Bild, obratila koncernu ArianeGroup te njemačkoj kompaniji za svemirsku tehnologiju OHB iz Bremena. Svaka od dvije navedene kompanije pozabavit će se izgradnjom jednog od dva promatračka oka koja bi Europu trebala upozoriti na prijetnje iz svemira ili Zemljine orbite.

Sistemi o kojima je riječ nosit će nazive Odinovo oko i Sauronovo oko.

Za Sauronovo oko bit će zadužen ArianeGroup, koji će preuzeti izgradnju sistema senzora za napredno korištenje i promatranje svemirske situacije (Sensors of Advanced Usage and Reconnaissance of Outerspace situatioN, odnosno skraćeno Sauron).

- Želimo klijentima pružiti kompletnu kartu svemira: šta tamo leti, gdje, kojom orbitom i kako se ti leteći objekti kreću? Pri tome je važno da se sazna jesu li ti leteći objekti prijateljski nastrojeni – ili ne. Na primjer, je li riječ o dijelovima svemirskog otpada? -  rekao je za Bild Pierre Godard, šef ArianeGroupa.

U oba sistema ulogu bi trebali imati i umjetna inteligencija, napredni algoritmi te laseri. Sistemi bi trebali biti u stanju razlikovati i najmanje objekte te ih identificirati.

S druge strane, Odinovo oko bit će napravljeno kao sistem za rano upozorenje i identifikaciju balističkih tijela i hipersoničnih objekata, poput primjerice nuklearnog naoružanja Rusije ili Kine.

Godard kaže kako će sistemi koristiti devet teleskopa raspoređenih na više kontinenata i tako umreženih da mogu skenirati čitavo nebo. Godard naglašava da je svemir postao ključna infrastruktura te da je iznimno važno promatranje orbite kako bi se zaštitili europski sateliti.

Sauronovo i Odinovo oko nisu borbeni sistemi. Europska komisija problem obrane od mogućeg balističkog napada ostavlja svakoj pojedinoj europskoj državi da ga riješi sama.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!