[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/23\/na-dan-88.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/23\/100x73\/na-dan-88.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/23\/na-dan-88.jpg","size":"76.35","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Svijet

Dogodilo se na današnji dan

42. pne. – Samoubistvo izvršio rimski političar Marko Junije Brut, jedan od vođa zavjere u kojoj je 44. prije nove ere ubijen Gaj Julije Cezar. Brut se ubio poslije poraza koji su republikanskoj vojsci u bici kod Filipa nanijele snage predvođene članovima Drugog trijumvirata Markom Antonijem i Cezarovim posinkom Gajem Julijem Cezarom Oktavijanom Avgustom.

1707. – Sastao se prvi parlament Velike Britanije.

1873. – Dovršena je željeznička pruga Rijeka – Karlovac, kojom je ostvarena veza s Budimpeštom.

1915. – U New York Cityu, 25.000-33.000 žena marširale 5. Avenijom zahtjevajući pravo na glasanje.

1917. – Američke vojne trupe se u Francuskoj uključe u prvi svjetski rat.

1917. – Na sjednici Centralnog komiteta ruske Socijalističke radničke partije (Boljševika) donijeta je odluka o podizanju oružanog ustanka. U pripremama i izvođenju Oktobarske revolucije od tada neposredno učestvuje Vladimir Iljič Uljanov Lenjin.

1929. – Prvi transkontinentalni let počeo iz New York City-a do Los Angelesa.

1941. – 19,000 Jevreja je živo spaljeno u Dalniku u Odesi, od rumunjskih i njemačkih trupa. Idući dan, još 10,000 Jevreja je ubijeno.

1942. – Počela je Druga bitka kod El Alameina.

1944. – Prebacujući se preko Dunava u tek oslobođeni Beograd, u Drugom svjetskom ratu poginuo je revolucionar Ivan Milutinović, jedan od najistaknutijih vođa Narodnooslobodilačkog rata, narodni heroj, član Vrhovnog štaba i Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije. Bio je jedan od glavnih organizatora ustanka protiv okupatora, vijećnik AVNOJ-a i član vlade, odnosno Nacionalnog komiteta.

1944. – U filipinskom zalivu Leyte počela je jedna od najvećih pomorsko-važdušnih bitaka u Drugom svjetskom ratu, u kojoj su učestvovale gotovo cijela japanska flota i tri četvrtine flote SAD-a. Okončana je porazom Japanaca 25. oktobra.

1946. – Jugoslavenski predsjednik Josip Broz Tito pustio je u promet most preko Rječine čime je simbolički izbrisana granica između Rijeke i Sušaka.

1954. – Poslije serije sastanaka u Parisu, SSSR, SAD, Velika Britanija i Francuska sporazumijeli su se da okončaju okupaciju Njemačke.

1956. – Započela Mađarska revolucija – tisuće mađara protestiralo protiv sovjetske okupacije.

1958. – Ruski pisac Boris Leonidovič Pasternak dobio Nobelovu nagradu za književnost.

1973. – Glavni sjevernovijetnamski pregovarač s Amerikancima u Vijetnamskom ratu Le Duk To odbio Nobelovu nagradu za mir, rekavši da nema mira u njegovoj zemlji.

1983. – Prva beba iz epruvete u Hrvatskoj.

1990. – Ukrajinski premijer Vitalij Masol prinuđen da podnese ostavku poslije masovnih studentskih protesta, postavši prvi sovjetski funkcioner tog ranga koji je otišao s vlasti pod pritiskom javnosti.

1990. – Prvo emitovanje dnevnika YUTEL.

1993. – U selu Stupni Do kod Vareša ekstremisti HVO-a počinili masakr. Zapaljeno je 50 kuća, ubijeno i uhapšeno na desetine civila Bošnjaka. Haški tribunal osudio je 2006. zapovjednika HVO-a Ivicu Rajića na 12 godina zatvora zbog zločina i kršenja Ženevske konvencije u Stupnom Dolu.

1995. – Predsjednik Rusije Boris Nikolajevič Jeljcin poslije susreta s predsjednikom SAD Billom Clintonom izjavio da će ruske trupe biti dio mirovnih snaga u bivšoj Bosni i Hercegovini.

1998. – Izrael i Palestinska oslobodilačka organizacija su, poslije maratonskih razgovora uz posredovanje SAD, potpisali dugo odgađani takozvani “Vaj bezbjednosni sporazum”, kojim je predviđeno ustupanje dijela okupirane teritorije Palestincima u zamjenu za mir.

2003. – Rumunija, Brazil, Alžir, Benin i Filipini izabrani za nove članove Savjeta bezbjednosti UN.

2008. – Izvršen je atentat na hrvatskog novinara Ivu Pukanića u centru Zagreba.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!