[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/10\/na-dan-34.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/10\/100x73\/na-dan-34.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/10\/na-dan-34.jpg","size":"97.41","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Svijet

Dogodilo se na današnji dan

 

1823. – Simón Bolívar proglašen je predsjednikom Perua.

1898. – Italijanski anarhist Louis Luccheni izveo je u Ženevi atentat na austrijsku caricu Elizabetu.

1919. – U Saint-Germainu kod Pariza zaključen je mirovni ugovor Austrije i pobjedničkih sila u Prvom svjetskom ratu, koji je formalno potvrdio propast Austro-Ugarske Monarhije i zabranio Austriji da se udruži s takođe poraženom Njemačkom. Iz Austro-Ugarske su izdvojene teritorije s većinskim mađarskim, poljskim, češkim, slovačkim, slovenačkim, hrvatskim i srpskim življem. Ugovorom je takođe priznata Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.

1939. – Kanada objavila rat nacističkoj Njemačkoj, čime je sukob u Evropi prerastao u svjetski rat. Kanadske jedinice su se u Drugom svjetskom ratu borile u sastavu britanske armije.

1941. – U Oslu su, nakon brojnih štrajkova, njemačke okupacijske snage uvele izvanredno stanje.

1942. – U Podgori kraj Makarske formiran Mornarički vod, prva pomorska jedinica jugoslavenskih partizana.

1943. – Poslije kapitulacije fašističke Italije u Drugom svjetskom ratu armija nacističke Njemačke okupirala Rim.

1944. – Povlačenje njemačkih snaga s otoka Mljeta u Drugom svjetskom ratu.

1945. – U Norveškoj pod optužbom za izdaju osuđen na smrt vođa norveških fašista Vidkun Quisling, u Drugom svjetskom ratu premijer marionetske vlade od 1942. do 1945, koji je 1940. pomogao nacističkoj Njemačkoj da okupira njegovu zemlju.

1962. – U Londonu se 15 članica Commonwealtha izjasnilo protiv pristupanja Velike Britanije Europskoj ekonomskoj zajednici (EEZ).

1964. – Ministri inostranih poslova zemalja Organizacije afričkog jedinstva na zasjedanju u Adis Abebi prihvatili plan za okončanje građanskog rata u Kongu.

1967. – Građani Gibraltara odbacili su na referendumu mogućnost pripajanja Gibraltara Španiji, opredijelivši se da ostanu pod britanskom upravom.

1974. – Portugal je priznao neovisnost svoje zapadnoafričke kolonije Gvineje Bisau.

1976. – Otmica zrakoplova koju je izvela skupina hrvatskih terorista na čelu sa Zvonkom Bušićem.

1981. – Slika “Guernica” španskog slikara Pabla Picassa vraćena je u Španiju. Naslikana je 1937, poslije divljačkog nacističkog bombardovanja gradića Guernica – svetog mjesta Baska – u španskom Građanskom ratu i od 1939. bila je u New Yorku. Picasso je ostavio amanet da “Guernica” ne bude vraćena dok Španija ne postane demokratska država.

1989. – Mađarska otvorila granicu prema Zapadu i dopustila odlazak hiljadama građana Istočne Njemačke, čiji je masovni egzodus izazvao pad Berlinskog zida i kasnije ujedinjenje Njemačke.

1995. – Amerikanci s broda “Normandija” u Jadranskom moru počeli da gađaju srpske vojne i civilne ciljeve u okolini Banjaluke krstarećim raketama “tomahawk”.

1998. – Vođe probritanskih lojalista i proirskih republikanaca u Sjevernoj Irskoj susrele se prvi put licem u lice od 1922, ali nije postignut odlučujući proboj ka sklapanju mirovnog sporazuma u toj provinciji Velike Britanije.

2002. – Švicarska je postala članica UN-a.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!