[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/07\/23\/l-a5d6f10d3ddde815e2be909ca8a92875.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/07\/23\/100x73\/l-a5d6f10d3ddde815e2be909ca8a92875.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/07\/23\/l-a5d6f10d3ddde815e2be909ca8a92875.jpg","size":"60.61","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Delić: Penzioni fond trenutno je stabilan, ali su potrebne dugoročne i sistemske reforme (VIDEO)

Na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH danas je razmatrano stanje Federalnog penzionog fonda (PIO/MIO) i položaj penzionera. Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić je istakao da je Fond trenutno stabilan, ali su potrebne dugoročne i sistemske reforme kako bi se osigurala njegova održivost i unaprijedio životni standard penzionera.

Delić je u izjavi novinarima rekao da je posebna pažnja posvećena korisnicima minimalnih penzija.

Predložena je nova formula za obračun penzija koja bi uključivala prosječnu i minimalnu platu te indeks rasta potrošačkih cijena.

- Zahtjev penzionera je za omjer 70:30. Ocijenjen je kao trenutno fiskalno neodrživ, a razmatra se kompromisni model 60:40 – rekao je Delić.

Također, dodao je, važno je i pitanje tzv. „nezarađenih penzija“, s ciljem uvođenja pravednijeg sistema koji više vrednuje duži radni staž.

- Ovdje govorimo i o problemu nezarađenih penzija, gdje neko sa 15 godina radnog staža stiče pravo na minimalnu penziju i na taj način stvara teret Federaciji BiH. Za mene nije pravda da neko ko je radio 15 godina ima isti iznos kao i onaj ko je radio 40 godina – naveo je ministar Delić.

Ukazao je i na važnost većeg zapošljavanja, jer, kako je naglasio, broj zaposlenih direktno utiče na stabilnost penzijskog sistema.

Delić je najavio i isplatu jednokratne pomoći penzionerima u ukupnom iznosu većem od 70 miliona KM, koju će dobiti uz narednu penziju, kao odgovor na rast troškova života.

Podsjetio je i na to da je penzionerima omogućeno da rade i istovremeno primaju penziju, čime se podstiče aktivno učešće onih koji to žele i mogu.

- Nadležno ministarstvo, u saradnji s Vladom FBiH i predstavnicima penzionera, nastavlja rad na izmjenama Zakona o PIO, s ciljem postizanja pravednog, održivog i socijalno osjetljivog sistema – zaključio je Delić.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!