Planinska kuća u selu Ledići na Bjelašnici adaptirana je za potrebe štićenika sarajevskog Doma bez roditeljskog staranja Bjelave i drugih ustanova socijalne zaštite, a oni će tamo boraviti vikendom te za zimskih i ljetnih raspusta. Zvanično otvorenje tog objekta najavljeno je za danas.
Radi se o kući koja je sagrađena 1922. godine, a u opremanju i prilagodbi objekta za siguran i prijatan boravak djece sudjelovali su predstavnici Doma Bjelave i Fondacije "Second" uz podršku brojnih donatora koji su prepoznali značaj tog projekta.
- Kuća ima bogatu historiju, a sad postaje mjesto gdje će djeca naše i drugih ustanova socijalne zaštite moći boraviti u prirodi, stvarati zajedničke uspomene te uživati u okruženju koje će im omogućiti odmor, rehabilitaciju, kao i učestvovanje u brojnim edukativnim, zabavnim i sportskim aktivnostima - navode iz Doma Bjelave. Ističu da je dizajn prostora osmislila arhitektica Merima Delić iz Arhitektonskog studija "Dimenzija."
Kuću u Ledićima na Bjelašnici dobio je Dom za djecu bez roditeljskog staranja Sarajevo na dugoročno korištenje, a djelimično je renovirana prije primopredaje. Fondacija Second omogućila je, uz podršku donatora, utopljavanje kuće i unaprjeđenje infrastrukture.
Kako ističu, u Domu Bjelave trenutno boravi 90 djece, uključujući šest studenata koji uz njihovu podršku borave u Studentskom centru, kao i djecu smještenu u četiri mala porodična doma na području općina Centar, Novo Sarajevo, Vogošća i llidža o kojima brinu tokom cijele godine.
Kuću u bjelašničkom selu Ledići sagradila je porodica Miovčić, a po okončanju Drugog svjetskog rata služila je kao osnovna škola iz koje je potekao i prvi inžinjer u tom kraju. Kuća je i spomenik Narodnooslobodilačkog rata, tu je 1942. godine Josip Broz Tito održao jednu od najvažnijih sjednica Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.