[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/l-1cfc78f702c9040e4ade6b3fedbb77cc.png","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/100x73\/l-1cfc78f702c9040e4ade6b3fedbb77cc.png","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/l-1cfc78f702c9040e4ade6b3fedbb77cc.png","size":"297.71","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

CSS - Put BiH ka NATO-u i zaštita prava građana pod upitnikom

Centar za sigurnosne studije saopćio je danas kako svjedočimo optimističnim izjavama koalicionih lidera na državnom nivou o ponovnom zamahu u rješavanju političkih prepreka koje su opterećavale njihovu saradnju u proteklih nekoliko mjeseci.

- Ono što izostaje u saopštenjima je dogovor o nastavku puta Bosne i Hercegovine ka NATO-u, odnosno slanje Programa reformi za 2023. godinu, kako je to nagovješteno od ministra vanjskih poslova BiH - navode iz CSS-a.

Podsjećaju da je nakon sjednice Vijeća ministara BiH održane 23. oktobra 2023. godine, javnost od ministra obaviještena da će Program reformi biti na sjednici Vijeća ministara BiH početkom novembra i da će se stići zaostaci na putu ka NATO-u.

U saopćenju se navodi da na dnevnom redu Vijeća ministara BiH do sada nije uvršten navedeni program niti je predmetni dokument postavljen na stranici e-konsultacija, što mu je propisana obaveza prije slanja na dnevni red Vijeća ministara BiH.

- Svjedočimo da se slavodobitno naglašava postignuti dogovor o nabavci helikoptera, koji neće biti opremljeni nikakvim naoružanjem, kako to naglašava Dodik, te koji su nekakvim čudom poskupjeli pet puta u odnosu na prošlu godinu kada nije postignut politički dogovor o izdvajanju sredstava za ovu svrhu. Napominjemo da OSBiH, odnosno Ministarstvo odbrane BiH, učestvuje u ovoj velikodušnoj donaciji američke vojske s minimalnim pokrivanjem troškova, vjerovatno vezanim za logističke usluge dostavljanja istih u BiH - navode iz CSS-a.

Dodaju da još jedan zakon, koji izaziva opravdanu zabrinutost građana i za koji partneri u vlasti iskazuju saglasnost u njegovom skorom usaglašavanju i usvajanju, jeste Zakon o zaštiti ličnih podataka.

- Ni taj zakon nije prošao fazu e-konsultacija i vidimo da se o njemu raspravlja u uskom krugu državnih službenika uz podršku političkih lidera. Nepojmljivo je da građani i javnost nisu upoznati sa sadržajem izmjena tog zakona koji se najviše tiče njihovih prava - smatraju u CSS-u.

Dodaju da predmetni zakon uređuje oblast zaštite pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka samih građana te kretanja i upotrebe tih podataka od nadležnih institucija.

- U kojoj mjeri su zaštićena prava tim prijedlogom izmjena zakona te u kojoj mjeri će biti usklađen s Opštom uredbom za zaštitu podataka, odnosno Uredbom EU iz 2016. godine (GDPR) kojom se uspostavljaju standardi zaštite građana na nivou EU. Ovolika netransparentnost u radu vladajuće koalicije je zaista nešto što nije primjereno demokratskim društvima. To dovodi do daljnjeg nepovjerenja građana u strukture vlasti i zasigurno bi trebalo biti predmetom međunarodnog korektiva koji, nažalost, skreće oči od standarda koji su visoko postavljeni na vrijednosnoj skali njihovih demokratskih društava - navodi se u saopćenju Centra za sigurnosne studije.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!