[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/05\/20\/l-1c896e83b61c1e09069966e9ca8ccfb2.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/05\/20\/100x73\/l-1c896e83b61c1e09069966e9ca8ccfb2.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/05\/20\/l-1c896e83b61c1e09069966e9ca8ccfb2.jpg","size":"63.23","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

'Budi neko, proizvodi eko!', partner MKF novčano nagradio eko poljoprivrednike

Ekološki uzgoj kojim se štiti okoliš a proizvodi zdrava hrana postaje sve popularniji u poljoprivrednoj proizvodnji u svijetu, a veliki zamah ima i u našoj zemlji. Da bi podržali sve one koji se već bave, imaju potencijal da dodatno razviju i prošire eko proizvodnju te budu primjer drugim proizvođačima, Partner MKF realizirao je projekt 'Budi neko, proizvodi eko!'.

Javni poziv bio je upućen poljoprivrednicima iz cijele BiH koji imaju registrovano poljoprivredno gazdinstvo, a zadatak za sve aplikante bio je da prezentiraju trenutne eko aktivnosti u proizvodnji te opišu buduće korake kojima će povećati ili unaprijediti proizvodnju ali i svoj eko otisak.

Nakon komisijske procjene, odabrana su tri gazdinstva registrovana za poljoprivrednu ili prerađivačku djelatnost u poljoprivredi. Njima će, u okviru te društveno odgovorne aktivacije, Partner MKF uručiti vrijedne novčane nagrade u iznosu od 3.000 KM za osvojeno prvo mjesto, 2.000 KM za drugo i 1.000 KM za treće mjesto. Prvo mjesto osvojio je Ahmed Saleh iz Ilijaša, drugo Ivanka Miličević iz Fojnice, dok je treća nagrada pripala Oliveri Stanišić iz Vlasenice. 

Direktor Partner MKF Senad Sinanović kaže da im je, u roku mjesec dana, pristiglo mnogo prijava poljoprivrednika iz cijele BiH, koji već praktikuju eko uzgoj.

- Zadovoljni smo interesom za taj projekt, koji se uspješno nastavio na naš prošlogodišnji nagradni konkurs 'Budi neko, posluj eko!', kojim smo stimulisali poslovne i proizvodne prakse kojima se štiti okoliš. Ovaj put naš fokus je na eko poljoprivrednoj proizvodnji gdje nam je cilj podržati proizvođače koji su već uspjeli proizvode plasirati na domaće ili na strana tržišta. Čestitamo pobjednicima, nadamo se da ćemo sve veću potražnju bh. potrošača za provjerenim ekološkim proizvodima, u perspektivi, moći zadovoljiti domaćom proizvodnjom - kazao je.  

Pobjednik Ahmed Saleh, na 30 dunuma u netaknutoj prirodi brdsko-planinskog područja u općini Ilijaš, uzgaja malinu koja završava na policama velikih tržnih lanaca širom Evrope. Kako kaže, dosta truda i sredstava je uložio da bi postigao zadovoljavajući nivo proizvodnje, te da bi potpisao ugovor sa otkupljivačem kojim garantuje da pri uzgoju poštuje sve procedure “zdravog uzgoja”.

Njegova eko praksa podrazumijeva korištenje isključivo organskog stajnjaka, dok za zalijevanje koristi čistu, izvorsku vodu.

- Izuzetno sam sretan zbog nagrade. Dobijena sredstva ću uložiti za nabavku protivgradne mreže, da bih malinu zaštitio od nepovoljnih vremenskih utjecaja, te tako osigurati zaštitu. Zahvaljujem Partneru MKF za podršku koja mi znači mnogo - izjavio je Ahmed Saleh.

Vlasnica imanja 'Eko Iva' Ivanka Miličevič iz Fojnice gaji, na prirodnoj bazi bez umjetnih đubriva, voće i povrće. Bavi se i uzgojem krava, proizvodnjom mlijeka i izradom sira.

'Ova podrška mi znači puno, jer eko proizvodnja donosi kvalitetnije proizvode ali i izuskuje više sredstava i vremena - kazala je.

Olivera Stanišić iz Vlasenice osvojila je treću nagradu, ističe da se njena porodica također bavi uzgojem voća i povrća, a u obrađivanju koriste stajsko đubrivo, kao i kompost koji sami prave od ostataka trave i ostataka iz kuhinje.

- Krenuli smo u proizvodnju voća i povrća za svoje potrebe, iz želje da se hranimo zdravo. Sad je to preraslo u posao, a voće i povrće koje proizvedemo prerađujemo i plasiramo kao gotov proizvod. Sušimo šljive, pravimo sokove, džemove, kompote, salate, a najveći akcent je na proizvodnji ajvara, pravog domaćeg, od ekološki uzgojenog povrća - paprike i patlidžana - pojasnila je Olivera.

Novčanu nagradu iskoristit će, kaže, za povećanje organske proizvodnje te za potrebne certifikate.

- Oduševljena sam projektom 'Budi neko, proizvodi eko', nadam se da će se nastaviti - naglasila je. 

Kao poseban sistem održive proizvodnje, ekološka poljoprivreda podrazumijeva uzgoj bilja i životinja, proizvodnju hrane i sirovina te preradu primarnih proizvoda koristeći ekološki, privredno i društveno opravdane proizvodno-tehnološke metode, najpovoljnije koristeći plodnost tla i raspoložive vode, prirodna svojstva biljaka, životinja i krajolika, vodeći računa o otpornosti biljaka putem prirodnih sila i zakona, uz propisanu upotrebu  gnojiva, sredstava za zaštitu bilja i životinja. Ekološkom poljoprivredom potiču se visoki standardi za dobrobit životinja što podrazumijeva i da poljoprivrednici poštuju specifične potrebe životinja.

Partner MKF je najveća mikrokreditna fondacija u Bosni i Hercegovini, pruža usluge mikrokreditiranja već 25 godina. Vodeći se misijom pružanja finansijskih usluga ekonomski aktivnoj populaciji koja ima otežan ili nema pristup komercijalnim izvorima finansiranja direktno pomaže samozapošljavanje i stvaranje novih radnih mjesta. Kao neprofitna organizacija, sav višak prihoda nad rashodima Partner MKF usmjerava u plasiranje novih mikrokredita u Bosni i Hercegovini kojima se stimuliše finansijska uključenost svih građana, time i ekonomski razvoj zemlje.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!