Brod italijanske mornarice s malom grupom migranata usidrio se u petak u albanskoj luci, u pokušaju Rima da spasi plan za obradu zahtjeva tražilaca azila u inostranstvu nakon što je prvi pokušaj naišao na zakonske prepreke.
Brod je stigao prije osam sati ujutru po lokalnom vremenu, javio je Reutersov dopisnik. Samo osam migranata spašenih u blizini otoka Lampeduse otpremljeno je u srijedu.
Italija je izgradila dva prihvatna centra u Albaniji u okviru prvog projekta jedne zemlje Evropske unije za preusmjeravanje migranata u zemlju van EU. U objektima u Shengjinu i Gjaderu radi italijansko osoblje.
Na osnovu dogovora s Tiranom, broj migranata koji se istovremeno nalaze u Albaniji ne smije premašiti 3.000.
Italija je prošlog mjeseca poslala početnu grupu od 16 migranata u Albaniju, ali su svi vraćeni u roku od nekoliko dana, većina njih nakon što je sud u Rimu presudio da se ne mogu zadržati u toj balkanskoj zemlji zbog brige oko njihovog pravnog statusa.
Vojska nije saopćila odakle je došla nova grupa tražilaca azila. Italijanske novine nagađale su tokom vikenda da bi se vlada mogla usmjeriti na Tunižane jer se njihova zemlja smatra stabilnijom od mnogih drugih.
Prva grupa migranata došla je iz Egipta i Bangladeša, dvije od 22 zemlje koje je Italija klasificirala kao sigurne, što znači da je vlada vjerovala da ih može brzo vratiti u njihove zemlje.
Rimski suci to su doveli u pitanje, ukazujući na nedavnu presudu Evropskog suda pravde, prema kojoj se zemlja van EU ne može proglasiti sigurnom osim ako se njena kompletna teritorij smatra bezopasnom.
Zbog toga je kompletna grupa vraćena u Italiju u nečuvane centre za tražioce azila.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.