[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/12\/l-8f646fe9cb6b11be084216b4eca47a50.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/12\/100x73\/l-8f646fe9cb6b11be084216b4eca47a50.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/12\/l-8f646fe9cb6b11be084216b4eca47a50.jpg","size":"49.62","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Blinken najavio 404 miliona dolara nove pomoći za Palestince

Državni sekretar SAD-a Antony Blinken najavio je 404 miliona dolara nove američke pomoći za Palestince i pozvao druge zemlje da daju novac za rješavanje humanitarne krize u Gazi.

Pomoć, najavljena na konferenciji o hitnoj pomoći u Jordanu, dovodi ukupni američki doprinos Palestincima – u Gazi, na Zapadnoj obali i u regiji – na 674 miliona dolara od izbijanja rata u oktobru, prema navodima State Departmenta.

Blinken je ovom prilikom izjavio da je apel UN-a za Palestince finansiran samo jednom trećinom, uz manjak od nekih 2,3 milijarde dolara.

- Neki su izrazili veliku zabrinutost zbog patnje palestinskog naroda u Gazi, uključujući zemlje koje mogu dati puno, a koje su pružile vrlo malo ili uopće ništa - rekao je Blinken na konferenciji o hitnoj pomoći u Jordanu, vjerovatno misleći na Kinu i Rusiju, javlja France 24. 

Rekao je da je vrijeme da svi povećaju svoju pomoć a da oni koji su već dali daju više.

Blinken nije precizirao kako će Sjedinjene Države isporučiti pomoć, ali Washington – najveći donator Palestincima – fokusirao se na Svjetski program hrane i humanitarne organizacije.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!