[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/01\/03\/izgradjeni-kontejneri-za-komunalni-otpad-arhiva.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/01\/03\/100x73\/izgradjeni-kontejneri-za-komunalni-otpad-arhiva.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/01\/03\/izgradjeni-kontejneri-za-komunalni-otpad-arhiva.jpg","size":"75.88","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

BiH - Za godinu dana prikupljeno i odstranjeno 613.597 tona otpada

Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine objavila je podatke o preradi i odstranjivanju otpada u Bosni i Hercegovini za referentnu 2020. godinu.

Izvještajne jedinice bili su poslovni subjekti i dijelovi poslovnih subjekata koji su registrirani kao sakupljači otpada prema Klasifikaciji djelatnosti (KD BiH 2010) razvrstani u područje djelatnosti E – Snabdijevanje vodom, uklanjanje otpadnih voda, upravljanje otpadom te djelatnosti sanacije okoliša.

Poslovni subjekti koji vrše preradu i odstranjivanje otpada, prikazuju količine otpada koje su u referentnom periodu preuzete od drugih s namjerom daljnjeg upravljanja otpadom.

Imajući u vidu pokrivenost izvještajnih jedinica samo za oblast E – klasifikacije djelatnosti BiH, ukupna količina prerađenog i odstranjenog otpada iznosila je 613.597 tona u 2020. godini.

Od ukupne količine prikupljenog otpada 77,2 posto je prikupljeno sa područja Bosne i Hercegovine, uvoz iz drugih zemalja je iznosio 1,5 posto, a uskladištena količina je iznosila 13,6 posto.

Po načinu upravljanja otpada 11,9 posto je bilo privremeno uskladišteno, 36,8 posto prerađeno i 50,2 posto predato drugom poslovnom subjektu na daljnju preradu i zbrinjavanje.

Direktive i zakoni EU, a prije svega Direktiva 94/62/EC o ambalaži i ambalažnom otpadu, postavljaju princip „produžene odgovornosti proizvođača“, da recikliraju i iskoriste ambalažni otpad koji nastaje na tržištu nakon konzumiranja njihovih proizvoda.

Posmatrajući period 2014-2020, trend pokazuje porast ukupne količine prikupljenog otpada, kao i količine predate drugome na upravljanje. Značajnije količine otpadnih materija su također uvezene i prerađene.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!